Bağımlılıkla mücadelede Ankara Büyükşehir-Üniversite iş birliği

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Lokman Hekim Üniversitesi işbirliğinde alkol ve madde bağımlıların sosyal hayata kazandırılması adına oluşturulan "Özgür Köy Projesi" için iki kurum arasında protokol imzalandı.
Büşra Bayrak
|
14 Ekim 2020, Çarşamba - 14:51
Bağımlılıkla mücadelede Ankara Büyükşehir-Üniversite iş birliği

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekledi.

Büyükşehir Belediyesi, Lokman Hekim Üniversitesi ile 'Alkol ve Madde Bağımlılığı ile Mücadelede Özgür Köy Projesi' için ortak çalışma kararı aldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Lokman Hekim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Gümüşel tarafından imzalanan protokolle Başkent'te uyuşturucu maddeyle mücadele edilecek.

Protokol imza törenine Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, Lokman Hekim Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. İsmet Şahin ve bölüm dekanları da katıldı.

“Merkez 25 yıl süreyle ortak proje kapsamında işletilecek”

Protokol kapsamında geçmiş dönemlerde inşaatı tamamlanan ancak atıl durumdaki Büyükşehir Belediyesine ait Temelli Rehabilitasyon Merkezi, uyuşturucu maddeyle mücadele edenlere kapılarını açacak. Alkol ve madde bağımlılığının neden olduğu fiziksel, ruhsal ve sosyal sorunlarla mücadele için gerekli tedavi ve rehabilitasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesi için merkez 25 yıl süreyle ortak proje kapsamında işletilecek.

Hobi çalışmalarına ve mesleki faaliyetlere yer verilecek

Temelli Rehabilitasyon Merkezi'nde arındırıcı tedavi gören vatandaşların sosyal hayata uyum ve rehabilitasyonunu sağlamaya yönelik çalışmalar yürütülecek.

İmzalanan protokol ile Lokman Hekim Üniversitesi'nin işleteceği Temelli Özgür Köy Merkezi'nde, uyum sürecindeki bireyler kurulacak atölyelerde ilgi alanlarına göre çeşitli hobi ve mesleki faaliyetlere yönlendirilecek.

Özgür Köy Merkezi'nde ayrıca üniversitenin görevlendirdiği yöneticiye bağlı olarak tıp doktoru, psikiyatrist, psikolog ya da sosyal hizmet uzmanı da bulundurulacak.

Temelli Özgür Köy Merkezi 20 bin metrekare alana sahip

Büyükşehir Belediyesi, amacına uygun olarak yoksul ve kimsesiz bağımlı bireyler için de Temelli Özgür Köy Merkezi'nin toplam kapasitesinin yüzde 10'unu geçmeyecek şekilde talepte bulunabilecek.

20 bin 485 metrekarelik alana sahip olan merkezin ihtiyaç halinde proje alanının yeni inşaatlarla genişletilmesi Büyükşehir Belediyesinin kontrolünde olacak.

Uyuşturucu bağımlıları topluma kazandırılacak

Sosyal medya hesapları üzerinden açıklamalarda bulunan Başkan Yavaş, toplum sağlığının korunması gerektiğine vurgu yaparak, merkezin önemli bir rol üstleneceğine şu sözlerle dikkat çekti:

"Toplum sağlığı bizim için her şeyden önemli. Geçmiş dönemde inşa edilen ama kullanılmayan Temelli Tesisi için Lokman Hekim Üniversitesi ile protokol imzaladık. Özgür Köy Projesi sayesinde uyuşturucu bağımlılığına karşı el ele verip etkin bir şekilde mücadele edeceğiz."

https://www.ankaramasasi.com/haber/252831/bagimlilikla-mucadelede-ankara-buyuksehir-universite-is-birligi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.