Destici'den AYM üyesi Yıldırım'a istifa çağrısı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Anayasa Mahkemesinden tutun, tüm devlet yöneticileri, hatta siyaset kurumunun üyeleri, yazdıklarına ve söylediklerine azami derecede dikkat etmek zorundadır." dedi.
Büşra Bayrak
|
14 Ekim 2020, Çarşamba - 15:36
Destici'den AYM üyesi Yıldırım'a istifa çağrısı

Destici, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AYM üyesi Engin Yıldırım'ın Twitter hesabında paylaştığı "AYM'nin ışıkları yanıyor" ifadelerine tepsi gösteren Destici, paylaşımı "çok tehlikeli bir söylem ve hareket" olarak niteledi ve şunları söyledi:


"Devlet yöneticileri söylediklerine dikkat etmek zorunda"

"Bu ülkede, devlette tüm kadrolar gelir geçer ama devletin tüzel kişiliği baki kalır. Bu tip ciddiyetsiz söylemler onarılamayacak yaralar bırakır. Anayasa Mahkemesinden tutun tüm devlet yöneticileri, hatta siyaset kurumunun üyeleri yazdıklarına ve söylediklerine azami derecede dikkat etmek zorundadır."

 Destici, şöyle devam etti:"Engin Yıldırım'ın imasını hafife almak ne kadar doğru?"

"Mehmet Ali Birand'ın 12 Eylül ihtilali ile alakalı yaptığı belgeselde 'O gece Genelkurmay'ın ışıkları sabaha kadar yanıyordu.' sözü akıllarda. Bu sözün içeriği ve istikameti çok net bellidir. Şimdi Engin Yıldırım'ın imasını hafife almak ne kadar doğru? Üstelik Engin Yıldırım da bu imayı bilmeyecek kadar cahil ve cühela sınıfından değil."
Yıllardır hukuk camiasında "Anayasa Mahkemesinde hukukçu olmayan üye sorunu" diye bir sorun yaşandığına dikkati çeken Destici, AYM gibi bir kuruma mutlaka hukukçuların atanması gerektiğini savundu.


"Ya istifa etmeli ya da görevden alınmalı"

Destici, Yıldırım'ın istifa etmesi gerektiğini, aksi halde AYM tarafından görevden alınması, hukuki sürecin başlatılması gerektiğini dile getirdi.


"İşgal bitmeden Azerbaycan masaya oturmamalı"

Destici, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yaptığı saldırılarını değerlendirirken de,
"Başlatılan bu harekat, kim ne çağrısı yaparsa yapsın, işgal edilmiş toprakların tamamı kurtarılmadan durdurulmamalıdır. Ya askeri harekatla kurtarılacaktır ya da Ermenistan işgal ettiği topraklardan geri çekilecektir. Bunun üçüncü bir yolu yoktur. İşgal edilmiş topraklar azad edilmeden asla masaya ve müzakereye oturulmamalıdır." ifadelerini kullandı.Mustafa Akıncı'ya eleştiri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı, "Türkiye'yi anavatanı olarak görmeyen, AB ve Yunanistan'ın oyuncağı biri olmakla" suçlayan Destici,  "KKTC'deki vatandaşlarımızın, KKTC'nin bağımsızlığından, toprak bütünlüğünün korunmasından, Doğu Akdeniz'deki hak ve menfaatlerinin korunmasından, Türkiye'nin garantörlüğünün devam etmesinden, anavatan Türkiye ile KKTC'nin tam bir güç birliğinden yana kullanacaklarına inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.


"İddiamız Büyük Birlik, İdealimiz Büyük Türkiye" 


Mustafa Destici, partisinin bu hafta sonu yapılacak olan 11. Olağan Kongresi'nin temasını ise "İddiamız Büyük Birlik, İdealimiz Büyük Türkiye" olacağını sözlerine ekledi.https://www.ankaramasasi.com/haber/253026/desticiden-aym-uyesi-yildirima-istifa-cagrisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.