Dışişleri Bakanlığı'ndan "hava sahası" açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Yunan Dışişleri Bakanı'nın uçağının Türk hava sahasına girişte kasıtlı bekletildiği iddiasını yalanladı.
Ecem Özcan
|
15 Ekim 2020, Perşembe - 12:07
Dışişleri Bakanlığı'ndan "hava sahası" açıklaması
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın havada bekletildiği iddiaları Ankara'dan gelen açıklama ile yalanlandı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Dendias'ın uçuş planı sunmadan hareket ettiği vurgulandı. Uçuş planının talep edildiği aktarıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ı 14 Ekim’de Irak’a götürüp getirmek üzere hava sahamızdan üst uçuş izni talep edilmiş, bu iznin uygun bulunduğu zamanlıca Yunan tarafına bildirilmiştir. Uçağın Irak’ta arızalanması üzerine, Yunanistan tarafı ikinci bir uçak tahsis etmiş, söz konusu uçağın da aynı uçuş izin numarasıyla hava sahamızı kullanmasına vakit kaybetmeksizin izin verilmiştir.


"Irak’tan uçuş planı sunmadan kalktı"

Bakan Dendias’ın uçağının hava sahamıza girmeden önce bekletildiği haberleri kasıtlıdır ve gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu uçak Irak’tan uçuş planı sunmadan kalkmıştır. Uçuş planları Eurocontrol sistemi aracılığıyla iletilmektedir. Planın iletilmediği bu sistemden de teyit edilmiştir. Anılan uçak hava sahamıza geldiğinde Irak makamlarından plan ivedilikle talep edilmiş, planın alınmasını müteakip uçuş emniyetle gerçekleştirilmiştir.


"Bakanı’nın emniyeti için bir zorunluluk"  

Tabiatıyla herhangi bir uçağın plansız bir şekilde uçması mümkün değildir. Bu olayda da keyfiyet en başta Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın emniyeti için bir zorunluluktur. Konu hakkında Yunan muhataplarımıza da bilgi verilmiştir.
https://www.ankaramasasi.com/haber/254854/disisleri-bakanligindan-hava-sahasi-aciklamasi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.