Pekmez yapmak için 2 gün ateş başında ter döküyorlar

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
10 Haziran 2020 11:45
Pekmez yapmak için 2 gün ateş başında ter döküyorlar
HM
Haber Merkezi Editör

Bursa'da dutların olmasıyla birlikte köylerde kadınlar dut pekmezi yapmaya başladı. Köylü kadınlar doğal dut pekmezi yapmak için 2 gün ateşin başında ter döküyor.  

Bursa’nın Orhangazi ilçesinin Keramet köyü kadınları, birçok faydası bulunan dut pekmezini yapmaya sabahın ilk ışıklarıyla başlıyor. İşe imece usulü bahçelerindeki dut ağaçlarını silkeleyerek başlayan köylü kadınlar, topladıkları dutları odun ateşinde yanan kazanlara döküyor.

Saatlerce pişen dutlar belli bir kıvama geldikten sonra çuvallara alınıyor. Çuvallarda süzülen dutlar ertesi gün tekrar kaynamaya alınıyor. Kıvam alana kadar pişiriliyor. İki gün sonunda doğal pekmez ortaya çıkıyor. Dut pekmezine ilaveten şeker katılmıyor. Dut pekmezine, dutların şekeri tat veriyor.

 Bu yıl dut pekmezi yapımına başlayan Keramet köyü sakinlerinden Gönül Turan, "Dut pekmezi yapımına başladık. Pekmezi annelerimizden gördüğümüz tarifle doğal yollarla yapıyoruz. İlk gün dutları odun ateşinin üzerinde kazanlarda yumuşayana kadar kaynatıyoruz. Kaynayan dutları çuvala koyuyoruz. Bu dutlar süzülüyor. Süzülen suyunu ertesi gün tekrar kazana atıp kıvam alana kadar kaynatıyoruz. 50 kilo duttan 5 kilo pekmez çıkıyor. Bu pekmezin kilosunu 50 liradan satıyoruz. Çocuklarımıza bütün yıl yediyoruz, çok faydalı" şeklinde konuştu.

Dut pekmezinin faydaları nelerdir?

Dut pekmezinin faydaları saymakla bitmiyor. En çok bilinen özelliği kansızlığa iyi gelmesi ve demir bakımından oldukça zengin olması…

Kansere karşı da koruma sağlayan pekmez, antioksidanlar açısından oldukça zengin.

Pekmez ayrıca kemik erimesine ve mide hastalıklarına karşı da vücudu koruyor.

Adet ağrılarını azaltan ve kanın pıhtılaşmasını önleyen pekmez, kolesterolü de dengeliyor.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.