Türkiye Bankalar Birliği'nden turizm sektörüne destek paketi

Türkiye Bankalar Birliği, salgının etkilerinin azaltılmasını desteklemek amacıyla Turizm Destek Paketi Uygulamasına başlanacağını bildirdi
Ecem Özcan
|
16 Ekim 2020, Cuma - 16:27
Türkiye Bankalar Birliği'nden turizm sektörüne destek paketi
Türkiye Bankalar Birliği'nden (TBB) yapılan açıklamaya göre salgının etkilerinin azaltılması, üretim ve istihdam kapasiteleri ile piyasa değerlerinin korunmasını desteklemek amacıyla, turizm sektöründeki işletmeler yanında bu işletmelerin tedarikçilerinin maaş ve kira ödemeleri ile sözleşme veya faturaya bağlı sabit giderlerinin, nakit ihtiyaçlarının ve kurumsal kredi kartı harcamalarının karşılanması için Turizm Destek Paketi Uygulamasına başlanacak.


''10 milyar tl kredi sağlanacak''

Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar tarafından 10 milyar TL kredi sağlanacak. Krediler, 1 Kasım 2021 tarihini aşmamak kaydıyla, azami 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere 48 ay vadeli olacak. Faiz oranı, sabit faizli krediler için azami yüzde 14,5, değişken faizli krediler için TLREF + 200 baz puan olarak belirlendi.


''Kefalet üst limiti 32 milyon tl, kredi üst limiti 40 milyon tl olacak''

Yararlanıcı başına kefalet üst limiti 32 milyon TL ve kredi üst limiti 40 milyon TL olacak. Kredi ve kefalet limitleri ciro aralıklarına göre olacak. Uygulama esaslarına ilişkin detaylar Kredi Garanti Fonu'nun internet adresinde yer alıyor.

Turizm Destek Paketini kullandıracak bankalar; Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, TEB, Türkiye Finans Katılım Bankası, VakıfBank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi, Ziraat Katılım Bankası ve Ziraat Bankası olarak sıralandı.

''Bacasız sanayimiz turizm sektörünün yanındayız!''

Türkiye Bankalar Birliğinin açıklamasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya üzerinden ''Bacasız sanayimiz turizm sektörünün yanındayız!'' paylaşımını yaptı.

Bakan Albayrak, ''Turizm sektöründe, pandeminin etkilerini azaltmak, üretim ve istihdamın korunmasını desteklemek için 10 milyar TL’lik destek paketini devreye alıyoruz. KGF kefaleti ile kullandırılacak kredi paketi sektörümüze hayırlı uğurlu olsun.'' ifadelerini kullandı.

https://www.ankaramasasi.com/haber/258567/turkiye-bankalar-birliginden-turizm-sektorune-destek-paketi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.