Turizme 10 milyar liralık kredi desteği

Türkiye Bankalar Birliği, Turizm Destek Paketi Uygulaması kapsamında, Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile toplam tutarı 10 milyar TL'yi bulan kredi sağlayacak. Krediler, 12 ay geri ödemesiz ve 48 ay vade seçeneğiyle sunulacak.
Büşra Bayrak
|
16 Ekim 2020, Cuma - 18:17
Turizme 10 milyar liralık kredi desteği
COVID-19 salgının turizm sektörüne olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla konaklama tesislerine ve tedarikçilerine yönelik Türkiye Bankalar Birliği 16 bankanın katılımıyla Turizm Destek Paketi başlattı.

"10 milyar lira kredi kullandırılacak"

Paket kapsamında Hazine garantisi ve KGF kefaletiyle işletmelere ve tedarikçilerine toplam 10 milyar lira kredi kullandırılacak. Krediler azami 12 ay geri ödemesiz olmak üzere 48 ay vade ile kullandırılacak. Faiz; sabit faizli kredilerde azami yüzde 14.5, değişken faizli kredilerde ise TLREF+200 baz puan olacak.

"Kredide üst sınır 40 milyon lira olacak"

Firmaların kullanabilecekleri kredi cirolarına göre belirlenecek ve üst sınır 40 milyon lira olacak. Üst sınırı 40 milyon lira olan kredilerde KGF 32 milyon liralık kefalet verecek.

Kim ne kadar kredi kullanabilecek?

Buna göre cirosu 3 milyon liraya kadar olan firmalar 100 bin lira, 3-25 milyon lira arasında olan firmalar 1 milyon lira, 25-50 milyon lira olan firmalar 5 milyon lira, 50-125 milyon lira olan firmalar 10 milyon lira ve 125 milyon lira üzerinde olan firmalar ise 20 milyon liraya kadar krediden yararlanabilecekler. Konaklama sektöründe ise ayrıca üst limit 40 milyon lira olacak.

"Kredi paketi sektörümüze hayırlı uğurlu olsun" 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuya ilişkin sosyal medya hesabından "Bacasız sanayimiz turizm sektörünün yanındayız! Turizm sektöründe, pandeminin etkilerini azaltmak, üretim ve istihdamın korunmasını desteklemek için 10 milyar TL’lik destek paketini devreye alıyoruz. KGF kefaleti ile kullandırılacak kredi paketi sektörümüze hayırlı uğurlu olsun." paylaşımı yaptı.

https://www.ankaramasasi.com/haber/258801/turizme-10-milyar-liralik-kredi-destegi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.