Libya'nın Terhune kentinde 5 yeni toplu mezar bulundu

Libya'da gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı milislerden kurtarılan Terhune şehrindeki Rabta toplu mezar kazı alanında bulunan beş yeni mezardan cesetler çıkartıldı.
Büşra Bayrak
|
18 Ekim 2020, Pazar - 17:35
Libya'nın Terhune kentinde 5 yeni toplu mezar bulundu
Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu'nun sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, beş yeni mezardan cesetler çıkartıldığı duyurulmasına rağmen ulaşılan ceset sayısına ilişkin detay verilmedi. 

Hükümete bağlı Kayıpları Arama ve Tespit Kurumunun paylaştığı rakamlara göre, Terhune'deki toplu mezarlarda şu ana kadar 60 ceset ve 14 ceset parçasına ulaşıldı. Kentteki toplu mezar kazı çalışmaları sürüyor.

Libya ordusu 25 Mart'ta başlattığı "Barış Fırtınası" operasyonu kapsamında 3 Haziran'da başkent Trablus'un bütün idari sınırlarında, 5 Haziran'da da Terhune kentinde kontrolü sağlamıştı.   

Hafter milislerinin başkent Trablus'a yönelik 14 ay süren saldırılarında harekat ve ikmal merkezi olarak kullandığı Terhune'nin kurtarılmasının ardından Libya makamları, şehirde ve çevresinde en az 14 toplu mezar bulunduğunu açıklamıştı.

Hafter yanlısı Kaniyat milisleri, Terhune'yi kontrol ettiği dönemde, şehirdeki muhalif gördüğü sivil halkı ve rakip gördüğü aşiretleri yargısız infaz etmekle suçlanıyor. 

https://www.ankaramasasi.com/haber/266753/libyanin-terhune-kentinde-5-yeni-toplu-mezar-bulundu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.