Twitter'a zehir zemberek eleştiri

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
12 Haziran 2020 19:29
Twitter'a zehir zemberek eleştiri
HM
Haber Merkezi Editör

Fahrettin Altun: "Bu tarihi bir skandal"

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'ın, "Erdoğan'a destek için açılmış ve sahte" diyerek 7 bin 340 hesabı kapatması Türkiye'nin gündemine oturdu. Sitenin bu kararına tepki, İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan geldi.

Altun, hesapları "Erdoğan yanlısı ve HDP ile CHP karşıtı" diyerek kapatan Twitter'a sert çıktı, kararı "tarihi bir skandal" olarak değerlendirdi.

"Kara propaganda makinası"

İletişim Başkanı, "Bu ceberut yaklaşım bir kez daha göstermiştir ki, Twitter bir ticari sosyal medya kuruluşu olmanın ötesinde belirli bir siyasi ve ideolojik yaklaşımı benimseyen, bu yaklaşımına uymadığını düşündüğü tüm kullanıcılara ve aktörlere çamur atmaktan çekinmeyen bir ideolojik kara propaganda makinasına dönüşmüştür" dedi.

"Türkiye'ye düşman yapılara destek verme hevesi"

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan bir şirketin almış olduğu kararı, ideolojik yaklaşımlarını bilimsel veri olarak pazarlamaya kalkışan birtakım kişiler tarafından hazırlanmış raporla meşrulaştırma çabasının tarihi bir skandal olduğunu aktaran Altun, şunları kaydetti:

"Tek bir teknik kanıt sunulmaksızın, tamamen varsayımlardan hareketle, ilgili-ilgisiz birçok sosyal medya hesabını aynı potada eritme amacı taşıdığı açık olan bu adımın atılması, yine somut dayanaktan yoksun şekilde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile bir siyasi hareketin zan altında bırakılması kabul edilemez. Çok yakın geçmişte özellikle ABD'de şahit olduğumuz tartışmalar da düşünüldüğünde, Twitter'ın siyaseten Türkiye Cumhuriyeti'ni konumlama arzusu, kuruluşun PKK ve FETÖ gibi Türkiye'ye düşman yapıların kara propaganda faaliyetlerine kol kanat germe isteği ve Türk siyasetini dizayn etme hevesi net bir şekilde görülmektedir. Geçmişte bu tür yollara tevessül etmiş birçok yapının nihayetinde nasıl bir akıbetle baş başa kaldığını bu şirkete hatırlatmak isteriz."

Fahrettin Altun, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin hiçbir surette sahteciliğe, manipülasyona ve dezenformasyona geçit vermeyeceğini, ülkede ve tüm dünyada her zaman hakikati, hür düşünceyi ve dijital farkındalığı güçlendirmek için çalışmaya devam edeceğini de söyledi.

Twitter ne demişti?

Twitter'dan yapılan açıklamada, hesapların kapatılması konusunda şu ifadeler kullanılmıştı:

"Hepsi benzer isimlerle aynı gün yaratılmış çok sayıda sahte kişi bulduk. Aynı zamanda bir dizi AKP yanlısı retweet ağı gözlemledik. Kapatılan hesaplar arasında AKP’yi desteklemek için kullanılan ve bir merkezden yönetilen ele geçirilmiş hesaplar bulunuyor. Atılan tweetler HDP’yi eleştiriyor, onu terör ve sosyal medya hileleriyle suçluyordu. Tweetler aynı zamanda CHP’yi de eleştiriyordu. Tweetler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iktidarını güçlendiren 2017 anayasa referandumunu da destekliyordu.

Tweetler, Türkiye’nin Suriye’deki müdahalesine iç desteği artırmak için de çalışıyordu. Aynı zamanda, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna Ekim 2019’da düzenlediği saldırıya dış meşruiyet kazandırma amaçlı İngilizce tweetler de atıldı."

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.