Bu hakaret cezasız kalmasın!

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
13 Haziran 2020 15:10
Bu hakaret cezasız kalmasın!
HM
Haber Merkezi Editör

Türkiye, hem ülkemize hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden Lübnan'lı sunucu için harekete geçti.

Lübnan’da yerel bir televizyon kanalının sunucusu, hem Türkiye hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için ağza alınmayacak ifadeler kullandı. Sunucunun o sözleri hem halkı sokağa döktü, hem de iki ülke arasında kriz yarattı.

Olay geçtiğimiz günlerde Lübnan'da yayın yapan yerel bir televizyon kananlının yayını sırasında meydana geldi.

Televizyonun Ermeni asıllı sunucusu Neshan Der Haroutian canlı yayın sırasında Türkiye'ye hakaretler yağdırmaya başladı.

Olay üzerine Lübnan halkı ellerinde Türk bayraklarıyla sokağa indi, sunucuyu protesto etti. Türkiye ve Erdoğan’a destek sloganları atan Lübnan'lılar televizyon kanalından ve sunucudan Türkiye'den özür dilenmesi talebinde bulundular.

Beyrut Büyükelçiliği de harekete geçti

Lübnan resmi ajansı NNA'da yer alan habere göre, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği de, yaşananlara sessiz kalmadı. Lübnan Dışişleri Bakanlığına mesaj gönderen elçilik, olayın "kabul edilemez" olduğunun altını çizerek, hakaretlerin ifade özgürlüğünü aştığını vurguladı.

Mesajda, Lübnanlı ilgili makamlardan, Türk halkı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı basında gerekli saygının korunması talebinde bulunuldu.

Lübnan'lı makamlar da ayakta

Lübnan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Hani Şumaytili de ülkenin Enformasyon Bakanlığına hitaben yayımladığı açıklamada, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği'nin mesajına dikkati çekti.

Açıklamada, "Profesyonel mesleki kuralların dışına çıkıldığında Lübnan'ın diğer ülkelerle ortak çıkarlara dayalı ilişkileri olumsuz etkileniyor." ifadeleri kullanılarak, konuyla ilgilenilmesi ve ilgili yasalar çerçevesinde uygun adımların atılması istendi.

Suç duyurusunda bulunulmuştu

Türkiye'ye hakaret eden sunucu hakkında Lübnanlı avukat Muhammed Ziyad Caafil de suç duyurusunda bulunduğunu açıklamıştı.

Caafil, "Der Haroutian, yerel bir televizyon kanalında sunduğu program sırasında kardeş Türkiye aleyhinde kullandığı hakaret içerikli sözlerle, Lübnan'ın ulusal birliğine karşı mezhepsel fitneyi körüklemiştir." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.