Kamu ve özel hastanelere 182,9 milyar liralık ödeme yapıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında hastanelere 182,9 milyar liralık ödeme gerçekleştirdiklerini bildirdi.
Ecem Özcan
|
26 Ekim 2020, Pazartesi - 12:14
Kamu ve özel hastanelere 182,9 milyar liralık ödeme yapıldı
Zehra Zümrüt Selçuk, 2018-2020/Ağustos döneminde kamu ve özel hastanelere yapılan ödemenin 182,9 milyar liraya ulaştığını ifade etti.


Bakan Selçuk, sağlık hizmetinin tüm vatandaşlara eşit, etkin, kaliteli ve yeterli düzeyde sunulmasının birincil hedefleri olduğunu ifade etti.

''Dünyanın en geniş kapsamlı sağlık paketini sunuyoruz''

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, şu açıklamalarda bulundu: “Genel Sağlık Sigortası Cumhuriyet tarihinin en önemli dönüşümlerinden biri. Bugün dünyanın en geniş kapsamlı, sürdürülebilir ve erişilebilir sağlık paketini sunan Türk Genel Sağlık Sigorta Sistemi, bir 'Türk buluşu' olarak adlandırabileceğimiz bir sistem. Uluslararası anlamda büyük bir başarı örneği olarak nitelendirdiğimiz Genel Sağlık Sigortası ile Türkiye nüfusunun tamamına yakınını sağlık güvencesi kapsamına aldık. Genel sağlık sigortası ile vatandaşlarımızın öncelikle sağlıklarının korunması, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağladık.”

“Geçen yıl 69 milyar lira ödeme yaptık”

Geçen yıl hastanelere başvuran 69 milyonu aşkın kişinin 24 milyona yakınının özel hizmet sunucularına müracaat ettiğini belirten Bakan Selçuk, bunun karşılığında SGK olarak 2019'da özel hizmet sunucularına 11 milyar lirayı aşkın, kamuya da 58 milyar lira ödeme yaptıklarını anlattı.
https://www.ankaramasasi.com/haber/287854/kamu-ve-ozel-hastanelere-1829-milyar-liralik-odeme-yapildi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.