Mansur Yavaş davayı kazandı

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
17 Haziran 2020 13:07
Mansur Yavaş davayı kazandı
HM
Haber Merkezi Editör

Ankara Belediyesi’nin su ve kanalizasyon işleri için borçlanma talebi, Cumhur İttifakı'nın oy çoğunluğu ile reddedilmişti. Belediye Başkanı Mansur Yavaş, meclisin kararını yargıya taşıdı. Ankara 9. İdare Mahkemesi, Yavaş’ı haklı bulup yürütmeyi durdurdu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, göreve başlamasının ardından toplum sağlığını doğrudan ilgilendiren, aralarında “Tatlar Arıtma Tesisi'nin Revizyonu”, “Polatlı'ya Gerede Suyunun Götürülmesi” ve “Gölbaşı ile Mamak Su Borularının Yenilenmesi” projelerininde yer aldığı, içme suyu ve altyapı ile ilgili acil sorunların çözülebilmesi için ivedilikle yapılması gereken projeler için kredi talebinde bulundu.

24 Kasım 2019'da yapılan ve kredi konusunun görüşüldüğü Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Yavaş, “Bunlar Ankara'da acil yapılması gereken su ve altyapı projeleri. Acil diyorum. Daha önceki yıllarda helikopterlere, dinozorlara, Ankapark'a para verilirken bunlar yapılmamış. Devlet Su İşleri'nin taşkın riski yüksek 16 yerde önleyici tedbir alınması için Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ‘2021 yılına kadar bunu yapın. Yoksa burada büyük afet olur, sel olur, insanlar ölür' yazısı var. Şehir selleri oluyor ve ölümler oluyor” ifadelerini kullandı.

Ret kararı çıktı

Toplum sağlığını ve güvenliğini doğrudan ilgilendiren konu ile ilgili acil kredi talebi ilk başta AK Parti ve MHP'li üyelerin çoğunlukta olduğu Büyükşehir Belediye Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi.

Ancak komisyonda kabul edilen karar, Yavaş'ın tüm uyarılarına rağmen aynı üyelerin birden fikir değiştirmesiyle Büyükşehir Belediye Meclisi'nde reddedildi.

Yavaş'ın ret kararını veto etmesine rağmen bir sonraki mecliste de yine ret kararı verildi. Bunun üzerine Yavaş konuyu mahkemeye taşıdı.

Mahkeme Yavaş'ı haklı buldu

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre; Ankara 9. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde reddedilen kredi talebi hakkında flaş bir karara imza attı.

Mahkeme, öncelikli projelerin mevcut bütçe gelirleri ile karşılanamayacağının açık bir şekilde görüldüğünü belirterek meclis kararının kamu yararı ve hizmet gerekleri yönünde hukuka uygun olmadığını beyan etti.

ASKİ'ye mecliste verilmeyen kredi kararı için Mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi. İdare Mahkemeleri'nin verdiği karara 30 gün içinde uyulması gerektiğinden konunun Temmuz Ayı Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görüşülmesi beklenirken, meclisin ne karar vereceği kamuoyu tarafından merak ediliyor.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.