NATO Fransa'nın iddialarını araştıracak

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
19 Haziran 2020 22:05
NATO Fransa'nın iddialarını araştıracak
HM
Haber Merkezi Editör

Fransa, Türkiye'nin Akdeniz'de gemilerini taciz ettiği iddiasını NATO'ya taşımıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'ten de, "iddiaları araştıracağız" açıklaması geldi.

"Tam olarak açıklığa kavuşturulacak"

Stoltenberg dün NATO savunma bakanları toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, “Akdeniz’deki olay birkaç müttefik tarafından toplantıda ele alındı. NATO askeri yetkililerinin olayı tam olarak açıklığa kavuşturmak için olayı araştırdığından emin olmanız mesajı veriyorum” dedi.

İddiaları çürüten deliller var

Milli Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili ise, konuya ilişkin Reuters’a bilgi verdi.

İsmi açıklanmayan yetkili, Fransa’nın bir gemisinin TSK tarafından Akdeniz’de taciz edildiği iddialarını çürüten bilgi notunun NATO Karargahı’ndaki askeri ve sivil yetkililere verildiğini kaydetti.

Aynı yetkili, Fransa’nın NATO makamlarına bu iddialarını destekleyen herhangi bir somut kanıt da sunamadığını belirtti. Yetkili, gemide ve karargahtaki kayıtların incelendiğini ve teknik dataların böyle bir şey yapılmadığını ortaya koyduğunu söyledi. 

Ne olmuştu?

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, 10 Haziran’da Türk savaş gemilerinin doğu Akdeniz’deki Fransız savaş gemisi Courbet’e radar ışıklarını üç kez yaktığını öne sürmüştü.

Parly, Fransız savaş gemisinin de, uydu aktarıcısını kapatıp kendini ve nihai destinasyonunu tanımlamayan Türk gemisi Cirkin’in Libya’ya silah kaçırıp kaçırmadığını kontrol etmek için NATO görevinde olduğunu iddia etmişti.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.