Libya açık açık söyledi "Bu savaş ilanıdır"

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
22 Haziran 2020 10:06
Libya açık açık söyledi  ''Bu savaş ilanıdır''
HM
Haber Merkezi Editör

Libya hükümeti, Sisi'nin askeri müdahale tehdidini "savaş ilanı" olarak gördüğünü açıkladı

Libya hükümeti, Mısır Cumhurbaşkanı darbeci Sisi'nin Libya'ya yönelik askeri müdahale tehdidini,  "savaş ilanı" olarak gördüğünü açıkladı. 

Libya Hükümeti Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Libya'nın egemenliğine tecavüz ve içişlerine karışma anlamına gelen, Mısır Cumhurbaşkanı'nın Libya'daki darbecileri, milisleri ve paralı askerleri desteklemesi yönündeki açıklamaları kabul edilemez. Bunlar düşmanca adımlar ve içişlere açık bir müdahale ve savaş ilanı olarak görülür." denildi.

Libya hükümetinin devletin tek meşru temsilcisi olduğu belirtilen açıklamada, anlaşma ve ittifaklarının biçim ve türünü tek başına belirleme hakkına sahip olduğu vurgulandı.

Libya hükümeti, kendilerinin bu sürece kadar hep siyasi çözüm çağrısı yapmasına rağmen gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter ve destekçilerinin başkente yönelik saldırı başlattığını, birçok ülkenin de bu süreçte Hafter'in ihlallerine ve suçlarına karşı izleyici kaldığını hatırlattı.

Hafter'in yenilgiye uğratılmasının ardından bu ülkelerin "siyasi çözüm ve diyalog" sözleri etmeye başladığına dikkati çeken Libya hükümeti, aynı ülkelerin şimdi de askeri müdahale tehdidinde bulunduğuna işaret etti.

Libya hükümeti açıklamasında, "Libya'nın tamamı kırmızı çizgidir ve kırmızı çizgiler alevli açıklamalarla değil şehitlerin kanıyla çizilir." ifadelerine yer verdi.

Sirte vilayetinin 2016 yılında yüzlerce can kaybı ve binlerce yaralı verilerek DEAŞ terör örgütünden temizlendiğini hatırlatan Libya Hükümeti, bu ülkelerin "Sirte kurtarılırken nerede olduğu" sorusunu yöneltti.

Libya hükümeti, ülkenin tamamında meşru otoriteyi tesis etmek için askeri operasyonların zamanı ve mekanının ancak kendileri tarafından belirlenebileceğinin altını çizdi.

Libya hükümeti, uluslararası toplumu bu gerilim karşısında sorumluluklarını üstlenmeye davet ederek, tarafsız biçimde Libyalıları bir araya getirebileceği zaman bir arabuluculuk girişimini memnuniyetle karşılayacaklarını kaydetti.

Sisi'den Libya'ya müdahale tehdidi

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Libya sınırı yakınlarındaki Hava Kuvvetleri birliklerini ziyareti sırasında, "Mısır ordusunun, gerek duyulması halinde ülke sınırları dışında askeri bir görevde bulunabileceği" mesajını vermişti.

Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını belirten Sisi, "Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir. Libya'yı Libyalılardan başkası savunmayacaktır. Yardım etmeye ve destek vermeye hazırız. Sınırlarımız içinde veya gerekirse sınırlarımızın dışında herhangi bir görevi yerine getirmek için hazırlıklı olun." demişti.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.