ABD, ırkçı geçmişiyle yüzleşiyor

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
23 Haziran 2020 00:06
ABD, ırkçı geçmişiyle yüzleşiyor
HM
Haber Merkezi Editör

Irkçılığı sembolize eden eski ABD Başkanı Theodore Roosevelt'in heykelinin müzenin önünden kaldırılacağını duyurdu.

New York’un ünlü müzelerinden Amerikan Doğa Tarihi Müzesi önünde yer alan ABD’nin 26. Başkanı Theodore Roosevelt’in bronz heykeli kaldırılacak.

Müze yönetimi ve binanın sahibi New York Belediyesince yapılan açıklamaya göre, Roosevelt’in heykelinin, siyahilere ve yerlilere karşı ırkçı ve üstünlük taslayan nitelik taşıdığı gerekçesiyle kaldırılması kararlaştırıldı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, heykelin kaldırılması teklifinin müze yetkililerinden geldiğini belirterek, “Belediye, müzenin bu talebini destekliyor. Bu problemli heykeli kaldırmak için doğru zamanda doğru bir karar.” dedi.

Müzeden yapılan yazılı açıklamada ise kararın, Roosevelt’in başkanlığına yönelik bir tavır olmadığının altı çizildi. Açıklamada, ırksal hiyerarşiyi anlatan heykelin uzun süredir müze yönetimi ve üyelerini rahatsız ettiği vurgulandı.

1940'ta dikilen ve Roosevelt’i at üstünde tasvir eden heykeldeki sağ üzenginin yanında yürüyen yerli bir Amerikalı ve sol tarafında da bir siyahi bulunuyor.

Floyd protestolarında ırkçı tarihi heykeller de hedef alındı

25 Mayıs'ta Minneapolis’te siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinden sonra ülke genelinde başlayan protestolarda, ABD tarihinde köleliği ve ırkçılığı sembolize eden figürlerin meydanlardaki heykelleri de hedef alınmıştı.

Geçen hafta da New Jersey’deki Monmouth Üniversitesi yönetimi, kampüste bulunan ABD’nin 28. Başkanı Woodrow Wilson’un heykelini kaldırma kararı aldıklarını duyurmuştu.

Açıklamada, Wilson'un, ırk ayrımcılığını "faydalı" olarak gördüğüne ve siyahilerin “mutlu ve daha iyi bakıldıklarını” savunarak köleleştirilmesini desteklediğine dikkati çekilmişti.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.