Cannes Film Festivali’nde Türkiye de var

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
24 Haziran 2020 18:01
Cannes Film Festivali’nde Türkiye de var
HM
Haber Merkezi Editör

Cannes Film Festivali ile Türk yapımı ödüllü filmler tüm dünyanın beğenisine sunulacak.  

Dünyaca ünlü Cannes Film Festivali, 53 filmlik özel bir seçki ve market bölümüyle başladı. Koronavirüs salgını dolayısıyla 22-26 Haziran tarihleri arasında çevrim içi olarak düzenlenen festival 8 bin 500 sinema profesyoneli ile 250 satış temsilcisini buluşturacak.

60 ülkenin yer aldığı festivalde bu yıl film yarışması yapılmayacak. Belirlenen 53 filmlik seçki sonbahar aylarında Venedik ve San Sebastian gibi önemli festivaller de ‘Cannes 2020’ etiketiyle izleyicinin beğenisine sunulacak.

Sinemamızın tüm türleri uluslararası alanda görücüye çıkıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfının iş birliğinde organize edilen Türkiye bölümünde Filming in Turkey tanıtımı yapılacak.

Yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren ve yabancı film yapımcılarına Türkiye’de harcadıkları tutarın yüzde 30’una kadarının iade edilebilmesine imkân sağlayan “Yabancı Film Yapım Desteği” uluslararası sinema profesyonellerine tanıtılacak. Destek ile doğal plato özelliğine sahip Türkiye’nin bu alandaki rekabet gücünün artacağı ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olacağı öngörülüyor.

Türkiye bölümünde ayrıca uzun metraj, kısa metraj ve belgesel türlerinde üretilmiş ya da geliştirme aşamasındaki filmlerimiz tanıtılarak sinemamızın tüm türleri uluslararası alanda görücüye çıkıyor.

 “Balkaya” Cinefondation L’Atelier bölümünde

Türkiye bölümünde yer alan satış ajansları da “Biz Böyleyiz”, “Ömer ve Biz”, “Deliler” ve “Ailecek Şaşkınız” gibi ilgiyle izlenen, Türk yapımı ödüllü filmleri tüm dünyanın beğenisine sunacak.  Son filmi “Kız Kardeşler” ile 2019 yılında Berlin Film Festivali’nde büyük ödül için yarışan Emin Alper ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen yeni film projesi “Balkaya” ile Cannes Film Festivali’nin önemli bölümlerinden Cinefondation, L’Atelier film geliştirme programında yer alacak.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.