Tipik Amerikan tavrı Ucu kendisine dokununca yaptırıma sarılıyorlar

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
25 Haziran 2020 09:13
Tipik Amerikan tavrı           Ucu kendisine dokununca yaptırıma sarılıyorlar
HM
Haber Merkezi Editör

Uluslararası Ceza Mahkemesi üye ülkelerinden ABD'nin yaptırım kararına tepki

ABD, bütün dünyaya demokrasi dersi verir, raporlar hazırlayıp ülkeler, kurumlar, kişiler hakkında karar alır.

Bu hakkı kendisinde görür.

İşine geldiğinde uluslararası kuruluşları hedefe koyduklarına karşı harekete geçirir.

Ama ucu kendisine dokunursa gözü kapalı baskıya ve yaptırıma yönelir.

Nitekim, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda, Kasım 2017'de "ABD askerleri ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatına (CIA) Afganistan'da savaş suçu işlemiş olabilecekleri" iddiasıyla soruşturma talebinde bulundu.

Bensouda, soruşturma talebi reddedilince kararı UCM Temyiz Dairesine taşıdı, UCM Temyiz Mahkemesi soruşturma açma talebini onayladı.

Bunun üzerine ABD, Afganistan'da veya başka bir yerde Amerikan askerleri hakkındaki suistimal iddialarını soruşturmaya veya bu konuda kovuşturma başlatmaya teşebbüs eden UCM personeline vize vermeyeceği tehdidinde bulundu ve Başsavcı Bensouda'nın ABD'ye giriş vizesini iptal etti.

ABD Başkanı Trump, Amerikan ordusunun Afganistan'daki ''olası savaş suçlarını'' soruşturan UCM yetkililerine yaptırım uygulanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

Beyaz Saray da, UCM yetkilileri ve ailelerine getirilen vize kısıtlamasının süresinin uzatılmasının önünün açıldığını duyurdu.

UCM üyesi 67 ülke ABD'ye karşı çıktı

Ancak, bu tek taraflı karar ABD'yi yalnız bıraktı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) üyesi 67 ülke, ABD'nin UCM yetkililerine yönelik yaptırımlar içeren kararnamesine karşı ortak açıklama yayınladı.

UCM üyesi 67 ülkenin ortak açıklamasında, ABD'nin 11 Haziran 2020 tarihli yaptırım kararnamesine karşı mahkemeye destek mesajı verildi.

UCM'ye "sarsılmaz destek" açıklaması

UCM'ye Taraf Ülkeler Birliği Başkanı O-Gon Kwon'ın 11 Haziran 2020 tarihli basın açıklamasının desteklendiği belirtilen açıklamada, "UCM'nin Roma Statüsüne taraf ülkeler olarak, bağımsız ve tarafsız bir yargı kurumu olan mahkemeye sarsılmaz desteğimizi yeniden teyit ediyoruz." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Roma Statüsündeki ilke ve değerleri destekleme ve savunmaya yönelik bağlılık tekrar edilerek, "Mahkeme, yetkilileri ve onunla iş birliği yapanlara karşı herhangi bir önlem veya tehdit karşısında mahkemenin bütünlüğünü korumaya yönelik taahhüdümüzü yineliyoruz." ifadesine yer verildi.

Açıklamaya imza atan ülkeler arasında Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, Avustralya, Kanada, Güney Afrika ve Tunus da bulunuyor.

UCM'den yapılan yazılı açıklamada da ABD Başkanı Donald Trump'ın imzaladığı kararname ile getirilen UCM yetkililerine yönelik ekonomik yaptırımlar ve vize kısıtlamalarının mahkemenin bağımsız yapısına ve uluslararası ceza adaletine "emsali görülmemiş" saldırılar teşkil ettiği vurgulanmıştı.

UCM'ye Taraf Ülkeler Birliği Başkanı O-Gon Kwon da bir basın açıklaması yayınlayarak, UCM'ye taraf tüm ülkeleri, mahkemenin değerlerini korumaya ve mahkemenin birliğine yönelik saldırılara karşı koymaya çağırmıştı.

ABD, UCM'ye taraf olmasa da sorgulanabilir

ABD'nin, UCM'ye taraf olmasa da iddia edilen savaş suçlarını Afganistan'da işlediği için sorgulanabileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.