ATO, Üyelerine Kısa Çalışma Ödeneği Çağrısında Bulundu

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
02 Nisan 2020 14:23
ATO, Üyelerine Kısa Çalışma Ödeneği Çağrısında Bulundu
HM
Haber Merkezi Editör

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, “Buradan tüm üyelerimize kısa çalışma ödeneğine başvurmaları için çağrıda bulunuyorum” dedi. 

ATO Başkanı Gürsel Baran, yaptığı yazılı açıklamada Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirler sonucu faaliyeti yavaşlayan veya durdurulan ATO üyelerinin istihdamı düşürmeden bu süreci geçirmelerinin ekonominin sürdürülebilirliği açısından önemli olduğuna dikkat çekti.

Salgınla mücadele sürecinde birlik ve beraberliğin önemine değinen Gürsel Baran, kısa çalışma ödeneğinin işçinin de, işverenin de lehine bir uygulama olduğunu kaydetti. Baran, uygulamanın işçiye gelir sürekliliği hakkı tanırken işverene de çalışanını kaybetmeme imkânı sağladığına dikkat çekti.

 Baran, açıklamasına şöyle devam etti:

  •  “Koronavirüsün etkileri bittiğinde işimize gücümüze kaldığımız yerden ve daha sıkı sarılarak devam etmemiz gerekiyor. Bunu ancak yetişmiş, nitelikli işgücümüzü kaybetmeden, onları üretimin, ticaretin içinde tutarak yapabiliriz. Bu konuda üyelerimizin ihtiyacı olan kaynağı, kısa çalışma ödeneği sağlıyor. Başvurularınızı yapın ki çalışanlarınız da maaşsız kalmasın.”
  •  “Üyelerimiz, sektör ayrımı olmaksızın İŞKUR üzerinden kısa çalışma ödeneğine başvuruda bulunabilir.”
  • “İş yerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak 3/1 oranında azaltılmasının, faaliyetin kısmen ya da tamamen durdurulmasının kısa çalışma ödeneğinde temel şart olduğunu hatırlatmak isterim. Üyelerimiz, sektör ayrımı olmaksızın İŞKUR üzerinden kısa çalışma ödeneğine başvuruda bulunabilir “

  Başvuruda çalışanların 450 prim günü ve 60 gün hizmet akdini tamamlama şartının bulunduğunu hatırlatan Baran, çalışan sayısı limitinin ise olmadığını vurguladı. Baran, “Kısa çalışma ödeneğine başvurular ancak işverenler tarafından yapılabiliyor. Buradan tüm üyelerimize kısa çalışma ödeneğine başvurmaları için çağrıda bulunuyorum” dedi.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.