Döviz düşmeye devam ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomide yeni dönem mesajı sonrası dövizdeki gerileme sürüyor.
Büşra Bayrak
|
12 Kasım 2020, Perşembe - 15:06
Döviz düşmeye devam ediyor

Ekonomide güven tesis edileceği, şeffaflığın artacağı, iletişim ve koordinasyonun güçleneceği, piyasa dostu açıklamaların etkisi güçlü şekilde hissedilmeye cevam ediyor.

Döviz bugün de aşağı yönlünü seyrini sürdürürken borsada işlem gören hisse senetlerinin çoğu değer kazanmaya devam ediyor.

8 lirayı aşan dolar 7,10 Tl'den, 10 lirayı aşan euro da 9,10 TL'den satılıyor. İki para biriminin bugünkü kaybı da yüzde 1 civarında görünüyor.

Aynı şekilde gram altında da düşüş sürerken 464 TL'den satış gerçekleştiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrası Türk lirası varlıklara talep de arttı.

Ancak daha da önemlisi analistler, uluslararası piyasada Türkiye'nin risk priminin (CDS) 450 seviyelerinden 400'e kadar gerilediğine dikkat çekiyor.

Bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey'in konuşmalarının yanı sıra ABD'de enflasyon, İngiltere'de büyüme ve Avro Bölgesi'nde sanayi üretimi başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilen başlıklar arasında yer alıyor.

Yeni tip koronavirüs  aşısı, ekonomik teşvikler, jeopolitik ve siyasi gelişmelere ilişkin haberler de piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmaya devam edecek.

https://www.ankaramasasi.com/haber/360922/doviz-dusmeye-devam-ediyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.