I. Dünya Savaşı'nda posta güverciniyle gönderilen asker mesajı bulundu

Fransa'nın Ingersheim bölgesindeki bir tarlada, güçlükle okunan, Almanca el yazısıyla yazılmış bir asker notu bulundu.
Zeliha Demirci
|
12 Kasım 2020, Perşembe - 18:06
I. Dünya Savaşı'nda posta güverciniyle gönderilen asker mesajı bulundu

Fransa'nın Ingersheim bölgesinde yürüyüş yapan bir çift, posta güverciniyle gönderildiği ve Prusyalı bir asker tarafından yazıldığı düşünülen 100 yıllık bir not buldu. Küçük alüminyum kapsülün içinde bulunan not, güçlükle okunan Almanca el yazısıyla yazılmış askeri manevralar hakkında detaylı bilgi içeriyor.

Ülkenin doğusundaki Orbey'de bulunan Linge Müzesi'nin küratörü Dominique Jardy, mektubun üst düzey bir subaya gönderildiğini söyledi. 20 minutes adlı Fransız basın kuruluşunun aktardığına göre mesajda şu ifadeler yer alıyor: Potthof müfrezesine, tören alanının batı sınırına ulaştığında ateş edildi. Potthof müfrezesi ateş altında kaldı ve bir süre sonra geri çekildi. Fechtwald'da, bir müfrezenin yarısı devre dışı kaldı. Potthof Müfrezesi, ağır kayıplar vererek geri çekiliyor.

Mesajın tarihi belli değil fakat 1910 veya 1916'da yazıldığı düşünülüyor. O tarihlerde Ingersheim, Almanya'nın bir parçasıydı. Ancak şimdi Fransa'nın Grand Est bölgesinde yer alıyor. Dominique Jardy, "son derece nadir" görülen bu keşfi mutlulukla karşılarken ve kırk yıldır "böyle bir şey hiç görmediğini" söyledi.

Her iki dünya savaşından kalma el bombalarında olduğu gibi minik kapsülün de, muhtemelen zamanla yüzeye çıktığını belirten Jardy, notu "Alman bir arkadaşına" tercüme ettirdi. Kopya kağıdına benzeyen bir yüzeye yazılan mesajın, dört güvercinle gönderildiği düşünülüyor. Ancak bulunan mektup hedefine ulaşmadı. Mesaj, Linge Müzesi'ndeki Birinci Dünya Savaşı sergisinin bir parçası olarak yerini alacak.

https://www.ankaramasasi.com/haber/361550/i-dunya-savasinda-posta-guverciniyle-gonderilen-asker-mesaji-bulundu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.