Uğur Şahin: Virüsün başını ezecek

Koronavirüse karşı etkili olacak aşı geliştiren Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, aşının bir yıl koruma sağlayacağını ve koronavirüsü bitireceğini söyledi.
Murat Saltan
|
13 Kasım 2020, Cuma - 19:58
Uğur Şahin: Virüsün başını ezecek

Dünyada bir milyon 270 bin kişinin ölümüne neden olan koronavirüse karşı etkili bir aşı geliştirilen Profesör Doktor Uğur Şahin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Aşının en az bir yıl koruma sağlayacağını belirten Şahin, 'pandemiyi bitireceğine emin' dedi.
Bununla birlikte Şahin, aşının virüsün bulaşmasını engelleyeceğini ve semptomsuz vakalarda da sonuç vereceğini söyledi.

'Virüsün başını ezerek salgına son verecek"

Yüzde 90’dan fazla koruma sağladığı açıklanan Pfizer/BioNTech aşısının arkasındaki Türk bilim insanı Uğur Şahin, İngiliz The Guardian gazetesine özel bir röportaj verdi. Eşi Profesör Doktor Özlem Türeci ile birlikte aşıyı geliştiren ve BioNTech’in CEO’su olan Şahin geliştirdikleri aşının corona virüsün başını ezerek, 2020'de dünyayı esir alan salgına son vereceğinden  emin olduğunu açıkladı.

"Yüzde 90'dan fazla koruma sağlıyor"

ABD'li ilaç şirketi Pfizer’dan tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, Alman BioNTech firmasıyla geliştirilen deneysel corona virüs aşısının, klinik denemelerin son aşamasında başarılı olduğu duyuruldu. 43 binden fazla gönüllüyle yapılan çalışmanın ara verilerinde de aşının yüzde 90’dan fazla etkili olduğu görüldü. Bir milyon 290 binin aşkın kişinin ölümüne neden olan pandemiye karşı geliştirilen aşı çalışmalarında bir kilometre taşı olarak görülen sonuçlar tüm dünyada büyük yankı uyandırdı.

"Bu aşının virüsü yeneceğinden kesinlikle eminiz"

Deneme sonuçları henüz tüm detaylarıyla açıklanmadığı için aşının asemptomatik vakalarda  etkili olup olmadığı sorusu belirsizliğini koruyor. Ancak, bu konuda iyimser olduğu belirten BioNTech’in CEO’su “Soru, salgını bu aşı ile durdurabilir miyiz ise, cevabım şu: Evet, çünkü sadece semptomatik enfeksiyonlardan korunmanın bile dramatik bir etkisi olacağına inanıyorum. Deneme çalışmalarının sonuçları açıklanıncaya değin aşının bağışıklık sisteminde yeterince güçlü bir tepki tetikleyip tetiklemeyeceğinden emin değildik. Artık geliştirdiğimiz bu aşının virüsü yeneceğinden kesinlikle eminiz” ifadelerini kullandı.

3 haftada 2 enjeksiyon

Bununla birlikte 55 yaşındaki bilim insanı, üç hafta arayla iki enjeksiyonla uygulanan aşıyı alanların en az bir yıl korona virüse karşı bağışıklık kazanacağını umduğunu açıkladı.

https://www.ankaramasasi.com/haber/363824/ugur-sahin-virusun-basini-ezecek
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.