DSÖ'nün skandal ses kaydı ortaya çıktı

Dünya Sağlık Örgütü yetkililerinin pandemi döneminde bazı ülkeleri laboratuvar olarak gördüğü ses kayıtları ortaya çıktı.
Murat Saltan
|
14 Kasım 2020, Cumartesi - 18:43
DSÖ'nün skandal ses kaydı ortaya çıktı

Koronavirüs salgını döneminde eleştirilerin hedefi olan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkililerinin ses kaydı büyük tartışma yarattı.

Ses kaydında yetkilileri bazı ülkeleri laboratuvar olarak gördüğü, Japonya, Fransa ve Britanya'nın yanlış uygulamalarını ise gizlemek için tavır aldığı belirtildi.

Ocak ve nisan ayına ait ses kaydı

Associated Press (AP) haber ajansının ele geçirdiği ocak-nisan dönemi ses kayıtlarına göre, kurumun en yetkili bilim insanları, başından beri ülkelerin yanlış politikaları yüzünden küresel felakete gidildiğine dair tespitlerde bulunmuş.

DSÖ'nün skandal ses kaydı ortaya çıktı

"Ölümcül korkunçluk"

DSÖ yetkilileri, bazı ülkelerin yaklaşımının virüsü incelemek için 'talihsiz de olsa' laboratuvar işlevi gördüğü ve neyin işe yaradığını görmek için 'ölümcül korkunçlukta' fırsat oluşturduğundan söz etmiş. Kurumun en büyük bağışçılarından olan Japonya, Fransa ve Britanya'nın üst üste yanlış uygulamalara gitmesini ele alan DSÖ yetkilileri, bu durumu kamuoyuyla paylaşmaktan kaçınmış."Dayatma ve yaptırım gücü bulunmuyor"

Pandemiyle baş edemeyen Başkan Donald Trump'ın ABD'yi üyelikten çıkarmasıyla büyük bir gücün üyeliğini kaybeden DSÖ'nün üye ülkeler üzerinde herhangi bir dayatma ve yaptırım gücü bulunmuyor. Kurum, kamuoyu önünde hiçbir ülkenin yaklaşımını eleştirmeme, tersine hükümetlerin çabalarını övme, uyarı ve eleştirileri ise kapalı kapılar ardındaki görüşmelerde iletme politikası güdüyor.

https://www.ankaramasasi.com/haber/365558/dsonun-skandal-ses-kaydi-ortaya-cikti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.