AB'den İsrail'e yeni yerleşim tepkisi

Avrupa Birliği (AB), İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da yeni yerleşim yerleri için ihale açma kararını geri almasını istedi.
Büşra Bayrak
|
15 Kasım 2020, Pazar - 17:54
AB'den İsrail'e yeni yerleşim tepkisi
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, konuya ilişkin açıklamasında, İsrail makamlarının Doğu Kudüs ile Beytüllahim arasındaki Givat Hamatos'ta yeni yerleşim yerlerinin inşası için ihale süreci başlatma kararından endişe duyduğunu bildirdi.

Yerleşim inşasının kalıcı bir Filistin Devleti umudu ve iki devletli çözüm ihtimaline ciddi hasar vereceğini vurgulayan Borrell, "AB müteaddit defalar İsrail'e yerleşim faaliyetlerini sonlandırması ve Mart 2001'den beri kurulan karakolları kaldırması çağrısında bulunmuştur. AB, yerleşimlerin uluslararası yasalara aykırı olduğu yönünde katı bir tutuma sahiptir." dedi.

Borrell, yeni yerleşim inşasının İsrail ve Filistin arasında güven sağlama çabalarını zayıflatmaya devam edeceğini belirterek, "İsrail hükümeti bunun yerine vizyon ve sorumluluk göstermeli, böyle kritik ve hassas bir zamanda olumsuz kararları geri almalıdır." değerlendirmesini yaptı.

https://www.ankaramasasi.com/haber/367059/abden-israile-yeni-yerlesim-tepkisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.