Prof. Dr. Şahin: "Nisan'a kadar dünyada 300 milyon aşı dağıtmayı hedefliyoruz"

Yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen ve yüzde 90 başarılı olduğu bildirilen potansiyel aşıyı üreten Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, hayatın gelecek kış itibarıyla normale dönebileceğini söyledi.
Büşra Bayrak
|
16 Kasım 2020, Pazartesi - 00:23
Prof. Dr. Şahin: "Nisan'a kadar dünyada 300 milyon aşı dağıtmayı hedefliyoruz"

BBC'de Andrew Marr Show'da konuşan Şahin, böyle yüksek etkisi olan bir aşıyla insanlar arasındaki bulaşmanın belki yüzde 90 değil fakat yüzde 50 azalacağından emin olduğunu belirterek bunun bile pandeminin yayılmasını önemli ölçüde düşüreceğini kaydetti.

"Aşılamanın gelecek sonbahardan önce bitirilmesi önemli"

Her şeyin yolunda gitmesi durumunda, aşının bu kış sonunda ya da gelecek yılın başında dağıtılmaya başlanacağını belirten Şahin, amaçlarının nisan ayına kadar dünya genelinde en az 300 milyon doz dağıtmak olduğunu bildirdi. 

 Şahin, tüm aşılama programının gelecek sonbahardan önce bitirilmesinin önemli olduğuna işaret etti.

"Gelecek kış normal hayata dönülebilir"

Enfeksiyon oranlarının düşmesiyle yaz aylarının da virüsle mücadelede yardımcı olacağını ifade eden Şahin, gelecek kış normal hayata dönülebileceğini vurguladı.

"Aşıda ciddi bir yan etkiyle karşılaşmadık"

Aşının yan etkilerinin, aşının yapıldığı yerde birkaç gün süren ağrı ve bazı deneklerde yine birkaç gün süren hafif ateş olduğunu belirten Şahin, çalışmayı durduracak ya da ara verecek kadar ciddi bir yan etkiyle karşılaşmadıklarını da aktardı.

Aşı yüzde 90'dan fazla etkili 

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in Kovid-19'a karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşının virüse karşı yüzde 90'dan fazla etkili olduğu bildirilmişti.

BNT162b1 adlı aşı adayının 6 ülkede 43 bin 538 kişi üzerinde test edildiği, denemelerde şimdiye kadar ciddi bir güvenlik endişesi ortaya çıkmadığı duyurulmuştu.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, milyonlarca aşı dozu için sözleşme imzalamak üzere yarışırken, BioNTech, daha önce yaptığı açıklamada, 2020 sonuna kadar küresel olarak 100 milyon ve 2021 sonuna kadar yaklaşık 1,3 milyar doz aşı daha üretmeyi planladığını duyurmuştu.

Pfizer ve BioNTech, söz konusu aşının tedariki için ABD, AB, İngiltere, Kanada ve Japonya ile ön anlaşma imzalamıştı.


https://www.ankaramasasi.com/haber/368037/prof-dr-sahin-nisana-kadar-dunyada-300-milyon-asi-dagitmayi-hedefliyoruz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.