Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul için ifade verecek

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in katıldığı bir televizyon kanalında Kanal İstanbul Projesi’ne karşı çıktığı için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma açıldığı iddialarına karşı yazılı açıklama yayımladı.
Büşra Bayrak
|
16 Kasım 2020, Pazartesi - 15:42
Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul için ifade verecek
Açıklamada, Kanal İstanbul'un " devlet projesi" olduğuna işaret edildi.

Proje aleyhine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 'kurumsal kimliği' kullanılarak afişler bastırılması ve şehrin değişik yerlerine astırıldığı hatırlatılan açıklamada, bunun üzerine 17 Ağustos 2020 tarihli onay ile konunun araştırılması, gerekiyorsa sorumlular hakkında ön inceleme yapılması amacıyla Mülkiye Müfettişi görevlendirildiği belirtildi.

İdarenin bütünlüğü ilkesi belediyeyi bağlar

Açıklamada, belediyelerin, Anayasa’da ifadesini bulan ‘İdarenin Bütünlüğü İlkesi’ çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği  ve bu çerçevede idari vesayet denetimine tabi olduklarının altı çizildi.

Belediye Kanunu gereğince belediye başkanının görevleri arasında bulunan ‘Beldenin ve Belediyenin Hak ve Menfaatlerini Koruma’ görevinin belediyeye verilen görevlerle sınırlı olduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

Devlet projesine kamu kaynağı kullanarak karşı çıkmak hukuka aykırı

" ‘Ya Kanal Ya İstanbul’ şeklinde bir afişle uluslararası hukuk boyutu bulunan, siyasi alana taalluk eden ve ‘Devletin Egemenlik Yetkisi’ne ilişkin bulunan bir konuya kamu kaynağı kullanılarak karşı çıkmanın idarenin bütünlüğü ilkesine ve hukuka aykırı olduğu belirtilerek sorumlular hakkında araştırma, gerek görülmesi halinde ön inceleme yapılması hususlarının yer aldığı görülmektedir."

Açıklamada ön inceleme onayının hiçbir yerinde Kanal İstanbul Projesi'ne, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kişisel olarak karşı çıkmasının sorgulanmadığı vurgulandı.

Belediye bütçesinden Kanal İstanbul'a karşı çıkmak inceleme sebebi

"Kurumsal olarak ve kamu kaynağı kullanılarak bu afişlerin bastırılmış olması araştırma/ön incelemeye dahil edilmiştir." denilen açıklamada, "İddia edildiği gibi onayın hiçbir yerinde bölücülük suçlaması da bulunmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

Ekrem İmamoğlu da ifade verecek

Açıklamada, bütün soruşturmalarda olduğu gibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan ifade talebinde bulunulduğu da dile getirildi.

İfade talep yazısında onayda yer alan konuların tekrarlanarak, kendisinden 7 gün içinde yazılı ifadesini vermesinin istendiği anlatılan açıklamada, "İfade talep yazısında Sayın Ekrem İmamoğlu’nun Kanal İstanbul Projesi'ne kişisel olarak karşı çıkması sorgulanmadığı gibi bölücülük suçlaması da bulunmamaktadır.” görüşü tekrar edildi.
https://www.ankaramasasi.com/haber/369511/ekrem-imamoglu-kanal-istanbul-icin-ifade-verecek
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.