Almanya Savunma Bakanı: "ABD olmadan Avrupa kendisini koruyamaz"

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer, Avrupa'nın gelecekte ABD ve NATO olmadan kendisini savunamayacağını söyledi.
Büşra Bayrak
|
17 Kasım 2020, Salı - 16:59
Almanya Savunma Bakanı: "ABD olmadan Avrupa kendisini koruyamaz"
Karrenbauer, savunma politikaları üzerine video konferans yoluyla yaptığı konuşmada, ABD'nin müttefik olarak önemini bir kez daha vurguladı.

"ABD'nin imkanları olmadan Avrupa kendilerini koruyamaz"

Annegret Kramp Karrenbauer, "Avrupa için stratejik özerklik fikriyle ABD ve NATO olmadan Avrupa’nın güvenlik, istikrar ve refahını sağlayabileceğimiz illüzyonu destekleniyorsa o zaman çok aşırıya gidilmiş olur." dedi.

Avrupa'nın Amerikalıların şimdiye kadar yaptığı katkıdan daha fazlasını yapması gerektiğini belirten Karrenbauer,  "Amerika’nın nükleer ve konvansiyonel imkanları olmadan Almanya ve Avrupa kendilerini koruyamaz. Bunlar görünen gerçeklerdir." diye konuştu.


"Avrupa ABD'ye muhtaç konumda olmamalı"

Savunma Bakanı Karrenbauer ayrıca Avrupa'nın ABD için göz hizasında güçlü bir ortak olması ve muhtaç bir konumda bulunmaması gerektiğinin önemine dikkati çekti.

Karrenbauer, ABD'deki seçimlerin ardından Beyaz Saray'ın Almanya'daki askeri üslerden yaklaşık 9 bin 500 Amerikan askerini geri çekme kararının geri alınması olasılığının bulunduğunu da dile getirdi.

Alman Bakan, "Seçim kampanyası sırasında Demokratlardan bu planları çok dikkatli bir şekilde yeniden incelemek istediklerini duyduk.  Bunun, kararın tamamen ya da kısmen iptal edileceği anlamına gelip gelmediğini görmemiz gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye NATO üyesi olmasaydı neler olurdu düşünmemiz gerek"

Annegret Kramp Karrenbauer ayrıca Türkiye'nin stratejik bir NATO üyesi olduğunu belirterek "NATO üyesi olan Türkiye ile stratejik çıkarımız var. Ancak bu, zorlu konuları ele almamıza engel teşkil etmez. Türkiye NATO üyesi olmasaydı neler olurdu bunu da düşünmemiz gerekiyor." ifadesini kullandı.

https://www.ankaramasasi.com/haber/371519/almanya-savunma-bakani-abd-olmadan-avrupa-kendisini-koruyamaz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.