Bakan Koca: Bu yıl bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Çin ve Almanya kaynaklı aşıların ülkemizde de faz çalışmaları devam etmektedir. Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim. Bize düşen, bu süreci güvenli bir şekilde atlatabilmektir." dedi.
Can Güvenir
|
18 Kasım 2020, Çarşamba - 11:13
Bakan Koca: Bu yıl bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Sağlık Bakanlığı'nın 2021 yılı bütçesinin görüşmelerine başlandı.Toplantıya katılarak sunum yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Artış trendi bütün ülkeye yayıldı"

Vaka sayılarının dünya genelinde artışa geçtiğini belirten Bakan Koca, "İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerimizdeki artış trendi neredeyse bütün ülkeye yayılmış̧ durumdadır. Bu artışı göğüsleyebilmiş durumda isek de gidişatı durdurmak için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz olmuştur." ifadelerini kullandı.

"Hayatımızı daha sıkı bir disiplin altına almak zorundayız"

Virüsün bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçtiğini kaydeden Koca, "Bugün itibarıyla dünyada pozitif vaka sayısı 55 milyon oldu. Ölüm sayısı ise 1 milyon 326 bini geçti. Hali hazırda 100 bini aşkın ağır vaka hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor. Görünen o ki hayatımızı bir süre daha sıkı bir disiplin altına almak zorundayız." şeklinde konuştu.

Bakan Koca'dan koronavirüs aşısı açıklaması

Aşı çalışmalarına da değinen Koca, şöyle devam etti: "Dünyaya paralel olarak ülkemizde de 16 ayrı aşı çalışması yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi klinik öncesi dönemi başarıyla tamamlayarak insan denemelerine başlamıştır. Çin ve Almanya kaynaklı aşıların ülkemizde de faz çalışmaları devam etmektedir. Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim. Bize düşen, bu süreci güvenli bir şekilde atlatabilmektir."
https://www.ankaramasasi.com/haber/372463/bakan-koca-bu-yil-bitmeden-asiya-kavusmanin-umidi-icindeyim
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.