Fahrettin Koca, 25 milyon koronavirüs aşısının geleceğini duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Pfizer'in 1 milyon koronavirüs aşısı vereceğini, yıl içerisinde bu rakamın 25 milyona çıkacağını söyledi.
Murat Saltan
|
18 Kasım 2020, Çarşamba - 21:19
Fahrettin Koca, 25 milyon koronavirüs aşısının geleceğini duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'ye gelecek koronavirüs aşıs miktarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"Bir iki gün içinde sözleşmeler imzalanacak"

Büyük oranda başarılı olan Pfizer ve BioNTech'in, geliştirdiği koronavirüs aşısından Türkiye yıl içinde 25 milyon geleceğini ifade eden Bakan Koca, "Pfizer bize 1 milyon aşı verebilecek. Yıl içinde 25 milyona kadar olabileceği şeklinde görüşmelerimiz var. Çin aşısı için de Aralık ayında 10 milyon aşı alabileceğiz. Ocak ayında da böyle olacak bu sayı 2 katına çıkabilir bir iki gün içinde sözleşmeler imzalanacak" dedi.

"600 bin kişi aşıyı ulaştırdık"

Grip aşısıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Koca, "Türkiye'nin geçen yıl yaptığı grip aşısı tedariği bir milyon 300 bin ama yapılan bir milyon 100 bin aşı. Grip aşısında arttırabileceğimiz rakam sınırlı. Bu süreçte 2.3 milyona çıkardık. Şu ana kadar 600 bin kişiye grip aşısı yaptık" ifadelerini kullandı.

12 bin personel alınacak

Bakan Koca, bakanlığa personel alınacağını belirtirken "Önümüzdeki günlerde, KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alıyoruz" dedi.
https://www.ankaramasasi.com/haber/373587/fahrettin-koca-25-milyon-koronavirus-asisinin-gelecegini-duyurdu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.