Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ekonomide reform mesajları

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'yi enflasyon, kur, faiz sarmalından çıkarmalıyız." dedi.
Can Güvenir
|
20 Kasım 2020, Cuma - 12:02
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ekonomide reform mesajları
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen 18.MÜSİAD EXPO Fuarı'nda yaptığı konuşmada önemli başlıklara değindi.

Ekonomideki reform sürecine değinen Erdoğan, "Reformlara asla ara vermedik, değişim iradesini hiçbir zaman elden bırakmadık" dedi. 

"Türkiye'yi enflasyon, kur, faiz sarmalından çıkarmalıyız." ifadelerini kullanan Erdoğan, "Faiz sebep, enflasyon neticedir." vurgusu yaptı.

Erdoğan, yeni yargı paketleriyle ilgili hazırlıkların sürdüğünü dile getirerek "Bunları da en kısa sürede Meclis gündemine getireceğiz." şeklinde konuştu.  

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

Ülke olarak hem milletimizin sağlığını korumaya hem de üretimi aksatmamaya çalışıyoruz. Şartları en kısa sürede değerlendirerek, salgını fırsata çevirme konusunda kararlıyız. Salgının ikinci dalgasının tüm dünyayı kasıp kavurduğu dönemde, biz nispeten daha iyiyiz. Salgınla ilgili Bilim insanlarının tavsiyeleri doğrultusunda gereken adımları atıyoruz. Salgının neden olduğu sorunları ve ekonomiye yaşattığı sorunları dayanışma ile aşabiliriz.
Temel kanunların tamamını yenileyerek adalet sistemimizin alt yapısını güçlendirdik. Ekonomide ve hukukta ülkemizi yeniden bir yükselişe sokma gayretinin içindeyiz.

Bizimle birlikte yeni bir anayasa hazırlamaktan kaçanların, daha sonra karanlık mahfillerde başka gayretler içerisine girdikleri ortaya çıktı.

Hedef enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmek

Yastık altı neyimiz varsa bunları kayıt altına almamız yeni bir ufuk sağlayacaktır. Asıl hedefimiz enflasyonu en kısa sürede önce tek haneli rakamlara ardından orta vadeli hedeflerimizdeki seviyeye düşürerek faizlerin de buna uygun şekilde aşağı inmeye temin etmektir. Bunu başardığımızda kurun da istikrara kavuşacağına düşünüyorum.

"Faiz her şeyden paradan para kazanmak suretiyle insanları sömürmektedir"   

Faiz sebeptir. Enflasyon neticedir. Bunu böyle bilelim. Enflasyon sebep değildir. Faiz netice değildir, kendimizi aldatırız. Faiz her şeyden önce bir defa paradan para kazanmak suretiyle insanları sömürmektedir. Yeni ekonomi yönetimimizle birlikte tüm mesaimizi ve tüm dikkatimizi bu konuya vererek ülkemizi bu kronik sancıdan inşallah kurtaracağız. Yatırımcının güvenini kazanmak için her türlü adımı atacağız. Bunun için de gerekeni yapacağız. Yeni dönemin fırsatlarını değerlendirmek için üretim odaklı kuruluşları ihtiyaca cevap verecek hale getireceğiz.


https://www.ankaramasasi.com/haber/376117/cumhurbaskani-erdogandan-ekonomide-reform-mesajlari
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.