SİHA'lar Alman medyasında

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ operasyonunun ardından dünya gündemine oturan SİHA'lar Almanya medyasından geniş yer buldu. Alman "tagesschau" gazetesi Avrupa ülkelerine uyarılarda bulundu.
Murat Saltan
|
21 Kasım 2020, Cumartesi - 10:55
SİHA'lar Alman medyasında
Alman "tagesschau" gazetesi Türk SİHA'larına büyük yer verdi.

SİHA'larla ilgili Avrupa'yı uyaran haberde "Türkiye savaşlarda İHA'larının kullanımında öncü. Bu SİHA'larla silah ambargosu kırılıyor ve savaşın seyri değişiyor. Askeri uzmanlar uyarıyor: Avrupa hazırlıklı değil." ifadelerine yer verildi.


"Kolay hedeflerdi"

"SİHA'lardan kaçmak için 7 saniyeniz var" başlıklı yazıda Azerbaycan'ın Ermenistan'a karşı kazandığı zafere dikkat çekilirken "Bu kombinasyonun ne kadar güçlü olabileceğini gösterdiler. Azerbaycan, Türkiye ile stratejik askeri ortaklığından güçlü bir şekilde yararlandı. Dağlık Karabağ'daki Ermeni kuvvetleri siperlerine gömüldü. Kolay hedeflerdi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın videoları bunu açıkça gösteriyor." ifadelerine yer verildi.


Haberde yer alan diğer analizler şu şekilde;

"İHA'lar füzelerle donatılabiliyor"

İHA'lar, savaşta birçok şekilde kullanılır. Türk "Bayraktar TB-2" veya İsrail yapımı "Hermes 900", roket ve top mermileriyle saldırıya uğrayan düşman mevzilerini araştırmak için kullanılıyor.
"Bayraktar TB-2" ve diğer İHA'lar füzelerle donatılabiliyor. "Kamikaze İHA"ları adı verilen İHA'lar, pilot bir hedef seçene kadar bir bölgeyi çevreliyor, daha sonra hedefin üzerine çöküyor. Azerbaycan'da İsrail tarafından yapılan bu tarz İHA'lar mevcut.

"Yok edecek durumda değildi"

Ermeni Silahlı Kuvvetleri'nin kullanmış olduğu eski tip uçaksavar sistemleri, Bayraktar TB-2'yi ve kamikaze İHA'ları tespit edip yok edecek durumda değildi.

Bitkinlik ve özellikle kamikaze İHA'ları Ermeniler üzerinde moral bozucu bir etki yaptı.

SİHA'lar Alman medyasında

Kaçmak için 7 saniyeniz var

Gazeteci Tatul Hakobjan, İHA'lar duyulur duyulmaz kaçmak için sadece yedi saniyenin olduğunu belirtti.

Dağlık Karabağ Cumhurbaşkanı Araik Harutjunjan, çatışmanın sona ermesinden kısa bir süre sonra gönüllü savaşçıların ve yedek kuvvetlerin savaş alanından kaçtığını söyledi. Ermeni özel kuvvetleri cephede savaşmayı reddetti.

"Mücadele edecek durumda değil"

Uzmanların görüşüne göre, Avrupa devletleri Azerbaycan'ın kullanmış olduğu silahlarla mücadele edecek durumda değil. Polonya veya Fransa silahlı kuvvetlerinin hava savunma sistemleri sadece uçaklara yöneliktir. Küçük saldırı İHA'ları gözetim sistemlerinden gözükmeden geçti ve sürülerde savunma önlemlerinin üstesinden gelebildi. Ek olarak, elektronik müdahale önlemleri bu sistemleri kör edebiliyor.

https://www.ankaramasasi.com/haber/377748/sihalar-alman-medyasinda
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.