Pandemi İzolasyon Takip Projesi uygulamaya başlandı

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
09 Nisan 2020 17:35
Pandemi İzolasyon Takip Projesi uygulamaya başlandı
HM
Haber Merkezi Editör

Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19 salgınının azaltılması ve hastaların izolasyonu için Pandemi Takip Projesi uygulamaya başlandı.

Koronavirüsü salgınının azaltılması ve hastaların izolasyonu için yeni uygulama başladı. Gerekli izinlerin alınmasının ardından Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve tüm GSM operatörlerinin iş birliğiyle gerçekleştirilen Pandemi Takip Projesi uygulamaya başlandı.

Pozitif vakaların, yakınlarının ve toplumun sağlığı için gerekli olan izolasyon kuralına uyup uymadıkları takip ediliyor.

Proje kapsamında kurala uymayan vatandaşlara mesajlar iletilmeye başlandı.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

  • Koronavirüs riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunması gereken kişiler, evlerini terk ettiğinde kısa mesaj servisi aracılığıyla uyarılacak.
  • Ayrıca, otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilerek, izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri istenecek.
  • Yapılan uyarıya uymayan ve ihlale devam edenlerin durumları ilgili emniyet birimleriyle paylaşılarak gerekli idari önlem ve yaptırımların uygulanması sağlanacak.
  • Ayrıca yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.
  • Dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan benzer projeler, Koronavirüs ile mücadelede önemli kazanımlar sağlanmasına imkan veriyor.
  • Koronavirüs salgınıyla mücadele çok etkili bir araç olacak Pandemi İzolasyon Takip Projesi’yle virüs yayılımının büyük oranda azaltılması hedefleniyor.
Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.