Sosyal yardım ödemelerinde büyük artış

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
11 Nisan 2020 14:22
Sosyal yardım ödemelerinde büyük artış
HM
Haber Merkezi Editör

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardımlarda hak sahiplerinin yüzde 61’ini kadınların oluşturduğunu kaydederek, sosyal yardımlarda kadınlara ödenen miktarlarda artışa gidildiğini belirtti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yardım programlarında ödenen miktarların artırıldığını ifade etti. Buna göre, sosyal yardımlarda kadınlara ödenen miktarlarda artışa gidildi. Şartlı Doğum Yardımı 100 TL’ye, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programı kapsamında ödenen miktar da 325 TL’ye çıkartıldı. 

 2003 yılından bu yana çocuk ve kadınlar için; Sağlık Yardım Programları (Şartlı Sağlık Yardımı, Şartlı Gebelik Yardımı, Şartlı Doğum Yardımı ve Şartlı Lohusalık Yardım Programları) ile, 2012 yılından bu yana da eşi vefat etmiş, yoksulluk riski ile karşı karşıya kadınlar için Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım Programı (EVEK) uygulandığını hatırlatan Selçuk, “2019 yılında sağlık programları kapsamında 1,3 milyon kişi için 433 milyon TL, EVEK programı kapsamında da 165 bin kadın için 377 milyon TL ödeme yaptık” dedi.

Bakan Selçuk,  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte sosyal koruma alanına ilişkin bütün hizmetlerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çatısı altında toplandığını hatırlattı. Selçuk, “Bu süreçte zamanın ruhunu yakalayan, değişimi yönetebilen, sosyal riskleri önleyici politikalar geliştiriyor ve uyguluyoruz” diye konuştu.

Toplumun dezavantajlı kesimlerini sosyal dışlanmadan koruyarak mağduriyetlerini giderdiklerini aktaran Selçuk, ”Sunduğumuz hizmet ve yardımların toplumun tüm kesimlerine yayılmasında, artan bütçe kaynaklarımızın rolü büyüktür” ifadelerini kullandı.

  Aile ve Çalışma Bakanı Selçuk, sosyal yardım harcamalarının rekor seviyede artırıldığını ve kaynakların malî disiplin içerisinde amacına uygun olarak kullanıldığını da sözlerine ekledi.   Yeni düzenlemeyle birlikte, Şartlı Sağlık Yardımı, Şartlı Lohusalık Yardımı ve Şartlı Gebelik Yardımı miktarlarında da yüzde 29’luk artışa gidildi.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.