MESOB Başkanı Keskin: Esnaf Bağ-Kur primini nasıl ödeyecek?

Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, esnafın 2021 yılında geçerli olacak Bağ-Kur primini ödeyecek durumda olmadığına dikkat çekerek "Esnaf, Bağ-Kur primini nasıl ödeyecek yada devlet bu primi nasıl tahsil edebilecek? Mutlaka bu soruna bir çözüm bulunmalı" dedi. Keskin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye seslendi.
Can Güvenir
|
01 Ocak 2021, Cuma - 19:03
MESOB Başkanı Keskin: Esnaf Bağ-Kur primini nasıl ödeyecek?
TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, asgari ücrete yapılan zamla birlikte esnafın ödeyeceği Bağ-Kur priminin bin 234 lira 24 kuruşa yükseldiğine dikkat çekti. İndirimde bile esnafın ödeyemeyeceği primleri devletin üstlenmesi gerektiğini ifade eden Keskin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye seslenerek artışın uygulanmamasını istedi. "Bağ-Kur primini devlet üstlenmeli"

Esnafın geçimini sağlayamaz durumda olduğunu kaydeden Keskin, "Yüzde 5 indirim uygulaması ile birlikte bu rakam en düşük oranda 1.055,36 TL’dir. Hükümetimizden en azından yüzde 5 indirimin yüzde 10’a yükseltilmesini talep ediyoruz. Bu durumda ise rakam 876.50 TL’ye iniyor. Pandemi sürecinde işyeri zorunlu olarak kapanan, zorunlu olarak ticari işlevi sona eren esnafların 2020 ve 2021 yıllarına ait Bağ-Kur primini ise devlet üstlenmeli. Koronavirüse aşı bulundu, ancak esnafın derdine çare bulunamadı. Esnafın beklentileri tam olarak karşılanmazken, 3 ay süreyle yapılacak 1.000 TL hibe destek daha esnafın eline geçmeden geri alındı. Yapmayın, esnafın şaka kaldıracak takatı kalmadı. Kimler masa başında hesabı nasıl yapıyor bilmiyoruz, esnafın durumunu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a nasıl anlatıyorlar onu da bilmiyoruz, ama piyasa çok kötü, esnaf ve sanatkarın durumu çok kötü." dedi. "Esnafı dillerinden düşürmüyorlar ama..."

“Milletvekillerimizin esnafın böyle bir primi ödeyemeyeceğini bilmeleri lazım. Sokakta fotoğraf veren Milletvekilleri böyle bir zammın esnaf tarafından kaldırılamayacağını bilmiyorlar mı, bakınca göremiyorlar mı? Milletvekilleri ve siyasetçiler esnafı dilinden düşürmüyor, ama esnafa sahip de çıkmıyorlar" diyen Keskin açıklamasına şöyle devam etti:"Mutlaka bu soruna bir çözüm bulunmalı"

  “Asgari ücrete yapılan zamdan dolayı 2021 yılı Bağ-Kur primlerine gelen artışın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’den uygulanmamasını talep ediyoruz. Esnaf camiası gerçekten zor durumda. 3 ay süreyle 1.000’er TL’den 3 bin TL yardım yapılacak olan esnaf, aylık 1.234 TL’ye yükselen Bağ-Kur primini nasıl ödeyecek yada devlet bu primi nasıl tahsil edebilecek? Mutlaka bu soruna bir çözüm bulunmalı. Pandemi sürecinin en mağdur kesimi olan esnaf camiası olarak bu konuda destek ve katkı bekliyoruz. TESK Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken’in öncülüğünde Bağ-Kur primi konusunu ilgili kurumlara iletme imkanı bulduk. Sonucunu alacağımızı, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Bahçeli’nin talebimize duyarlığı kalacağına inanıyorum.”
https://www.ankaramasasi.com/haber/485180/mesob-baskani-keskin-esnaf-bag-kur-primini-nasil-odeyecek
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.