İlker Başbuğ'dan 27 Mayıs darbesi çıkışı

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ "Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi" dedi.
Can Güvenir
|
04 Ocak 2021, Pazartesi - 12:23
İlker Başbuğ'dan 27 Mayıs darbesi çıkışı
Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Cumhuriyet gazetesine konuştu. Başbuğ'un 27 Mayıs darbesiyle ilgili sözleri dikkat çekti. 

Muhabirin "Menderes 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’deki konuşmasında “Yolumuz serbest seçim yoludur. Memleketimizde demokrasinin yerleştirilmesinin yolu budur. Fakat her şeyden önce düzenin korunması kati bir zorunluluktur” diyor. Konuşmasının demokrasi açısından bir bedeli oldu mu? " sorusuna yanıt veren Başbuğ şu ifadeleri kullandı:

"Erken seçim tarihini açıklasaydı..."

"23 Mayıs 1960 günü DP Genel İdare Kurulu toplantısında Sıtkı Yırcalı, “Derhal seçimleri yapacağımızı açıklayayım” deyince, Adnan Menderes’in cevabı “derhal” olmuştu. Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı almış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi, açıkça milletin siyasi iradesine de vurulacak bir darbe olurdu. "
https://www.ankaramasasi.com/haber/492911/ilker-basbugdan-27-mayis-darbesi-cikisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.