Unutulmaz oyuncu Münir Özkul mezarı başında anıldı

Türk sinemasının usta ismi Münir Özkul, ölümünün 3. yıldönümünde yakınları ve sevenleri tarafından mezarı başında anıldı.
Zeliha Demirci
|
05 Ocak 2021, Salı - 17:35
Unutulmaz oyuncu Münir Özkul mezarı başında anıldı

Türk sinema ve tiyatro tarihinin usta oyuncularından Münir Özkul, ölümünün 3. yıldönümünde mezarının bulunduğu Bakırköy Mezarlığı’nda anıldı. Anma törenine Özkul’un kızları Hayriye Özkul Işık, Güner Özkul, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Sanatçılar Derneği Başkanı A.İlhan Gülek'in yanı sıra sevenleri katıldı. Anmaya katılanlar Münir Özkul'un mezarlığına karanfil ve çiçekler bırakarak dualar etti.

“Yalnız bırakılmadığını bilmek bizi çok rahatlatıyor”


Münir Özkul'un kızı Güner Özkul duygularını şu sözlerle ifade etti: "Babamı kaybedeli 3 yıl oldu. Uzun süren hastalığı sürecinde beklediğimiz bir şeydi. Beklediğimiz ama hala alışamadığımız bir şey oldu. Bizim için hala yaşıyor. Onu burada anmak çok güzel. Burada huzur buluyoruz. Her zaman gelemiyoruz ama sevildiğini bilmek, sevenleri tarafından yalnız bırakılmadığını bilmek bizi çok rahatlatıyor. Ailemizdeki tek Fenerbahçeli babamdı. En sevdiğimiz Fenerbahçeli." dedi.
On beş günde bir Münir Özkul'un mezarına gelip temizlik yaptığını belirten Vecdi Teker, "İyi bir Fenerbahçeliydi. Beraber Fenerbahçe maçı da izledik. Buraya 15 günde bir geliyorum. Burada mıntıka temizliği yapıyorum. Yazılarımı koyuyorum. Duamı ediyorum. Mekanı cennet olsun. Böyle sanatçıları unutmamız lazım" dedi.

5 Ocak 2018'de 93 yaşındayken vefat eden Münir Özkul, demans ve kronik obstrüktif akciğer hastalığıyla mücadele ediyordu. Münir Özkul, 1939'da Bakırköy Halk Evi'nde başladığı tiyatro kariyerinde Ses Tiyatrosu, Küçük Sahne, İstanbul Şehir Tiyatroları, Ankara devlet Tiyatrosu, Bulvar Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu ve Orta Oyuncular'da sahnelenen onlarca oyunda binlerce kez sahneye çıktı.

Sinema kariyeri boyunca ise 208 filmde rol alan Münir Özkul, 'Mahmut Hoca', 'Yaşar Usta', 'Derviş', 'Rıza', 'Kazım' ve 'Emin' gibi birçok karakteri fenomen haline getirdi. 5 kuşağın da sevgisini ve saygısını kazanan Münir Özkul, kazandığı birçok ödülün yanı sıra 1998'de 'Devlet Sanatçısı' payesine, 2015'te ise Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görüldü.

https://www.ankaramasasi.com/haber/495881/unutulmaz-oyuncu-munir-ozkul-mezari-basinda-anildi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.