Azer Bülbül’ün vefatının üzerinden 9 yıl geçti

Türk halk müziği, arabesk fantezi müzik sanatçısı Azer Bülbül’ün vefatının üzerinden 9 yıl geçti. Bülbül, henüz 44 yaşındayken 2012 yılının ocak ayında gittiği Antalya'da kaldığı otel odasında kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.
Zeliha Demirci
|
06 Ocak 2021, Çarşamba - 11:53
Azer Bülbül’ün vefatının üzerinden 9 yıl geçti


Türk halk müziği, arabesk fantezi müzik sanatçısı, Azer Bülbül adıyla bilinen Subutay Kesgin 1 Şubat 1967 tarihinde dünyaya geldi. 1980'li yıllarda Almanya'da, 1990'lı yıllarda ise Türkiye'de adını duyurdu. Sanat camiasında; "Arabeskin Titreği", "Titrek Kral" gibi unvanlarıyla tanındı.

Azer Bülbül'ün hayatı ve kariyeri

Kars'ın Akyaka ilçesinde gurbetçi bir ailenin çocuğu olarak doğan Bülbül, daha sonra ailesi ile Almanya'ya taşındı. Düğün salonlarında şarkı söylerken ünlü sanatçı Yıldız Tezcan tarafından keşfedildi. Yıldız Tezcan, ona Azer Bülbül adını verdi. Müzik yaşantısına 1984 yılında Uzelli Müzik etiketiyle çıkardığı "Garip Yolcu" albümü ile başladı.
Bülbül,1985 yılında Mavi Mavi Masmavi filmi ile ilk kez kameralar karşısına geçti. Arabesk tarzında "Yalan Olur", "Ben Sana Vurgunum", "Fırat" gibi albümleri ile müzik yaşamına devam etti. Asıl çıkışı 1995 yılında Barış Müzik etiketiyle çıkardığı "Ben Babayım" adlı albümüyle yakaladı. Albümünde yer alan "Yaralandın mı Ey Can" , "Dokunmayın Çok Fenayım", "Her An Her Şey Olabilir ve "Çoğu Gitti Azı Kaldı" adlı parçaları popüler oldu. Arabesk müzikte "Baba" ve şarkı söylerken titremesi nedeniyle "Titrek Kral " lakapları ile tanındı.
Ağıt, Zordayım, Kör Kurşun, Bana Düştü gibi tek kelimeyle klasik olacak albümlere imzasını attı. Sesini büyük kitlelere duyuran şarkıcı, milyonlarca hayranı olan ve şöhreti Türkiye sınırlarını aşan bir sanatçı haline geldi.
2007 yılının sonlarına doğru çıkardığı "Kalemin Kırıldı" albümünde yer alan "Alıştım", "Dayanamıyorum", "Zoruna mı Gitti" parçaları ile dinleyenlerini mest eden Bülbül 2012 yılında yeni albümünün tanıtımını yapmak için Antalya'ya gitti. Azer Bülbül, Antalya'da kaldığı otel odasında kalp krizi sebebiyle 44 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi İstanbul'a getirilerek Hadımköy Gülbahçe Mezarlığı'nda toprağa verildi.
https://www.ankaramasasi.com/haber/497076/azer-bulbulun-vefatinin-uzerinden-9-yil-gecti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.