Uzmanı tavsiye etti: Bağışıklık güçlendiren Covid diyeti

Diyetisyen Gizem Gençyürek, güçlü bir bağışıklık için Covid diyetini önerdi: “Dengeli beslenin, su tüketimini önemseyin.Özellikle zerdeçal, taze sebze-meyve, mantar, karnabahar, yeşil çay, keten tohumu, yaban mersini, Hindistan cevizi, sarımsak, yoğurt gibi bağışıklık güçlendirme üzerine olumlu katkısı olan besinleri mutlaka her gün tüketmeliyiz.Ancak zerdaçalı günde en fazla 1 yemek kaşığı tüketilmeli"
Murat Saltan
|
06 Ocak 2021, Çarşamba - 11:54
Uzmanı tavsiye etti: Bağışıklık güçlendiren Covid diyeti

Medipol Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Diyetisyen Gizem , bağışıklık sistemini güçlendirebilecek olan Covid diyetiyle ilgili önerilerde ve açıklamalarda bulundu. Diyetisyen Gençyürek, zorlu bir dönemden geçtiğimizi ve önceliğimizin sağlığımızı korumak olması gerektiğini belirterek “Karantina günleri olarak ifade ettiğimiz, evde çokça zaman geçirdiğimiz bugünlerde fiziksel hareketliliğin azalması; kimi zaman can sıkıntısının insanı sürekli bir şeyler yemeye ya da içmeye itmesi sağlığımız açısından bir risk faktörü oluşturuyor. Bunun önüne geçmek ise aslında hiç de zor olmayan sağlıklı beslenme kurallarıyla mümkün” dedi.

“Su tüketimi çok önemli”

Dengeli beslenme ve su tüketiminin önemini vurgulayan Gençyürek "İlk olarak dengeli bir beslenme şart. Özellikle kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği gibi ana öğünlerde et, süt, tahıl, meyve-sebze olan 4 temel besin grubuna yer vermeliyiz. Su tüketimi de çok önemli. Kilo X 35 ml formülü ile (50 kilo olan birisi için 50x35=1750 ml) herkes kişisel su ihtiyacını belirleyip her gün en az ihtiyacı olan suyu tüketmeli." şeklinde konuştu.

“Zerdaçalı ölçülü tüketin”

Gençyürek, bu dönem bağışıklığın daha da güçlü olması için özel bir gayret göstermemiz gerektiğini vurgulayarak şu bilgileri paylaştı: “Özellikle zerdeçal, taze sebze-meyve, mantar, karnabahar, yeşil çay, keten tohumu, yaban mersini, hindistan cevizi, sarımsak, yoğurt gibi bağışıklık güçlendirme üzerine olumlu katkısı olan besinleri mutlaka her gün tüketmeliyiz. Ancak bu öneriler sağlıklı bireyler için verilmekte olup, özel beslenme gerektiren hastalığı olan kişilerin mutlaka bir uzmana danıştıktan sonra tüketmesi gerekmektedir. Veya bu besinlere karşı bir hassasiyeti/alerjisi olan kişilerin tüketmemesi gerekiyor. Aynı zamanda önerilen miktarlar haricinde tüketim de kişinin yaşamını olumsuz etkileyebilir. Örneğin; günde en fazla 1 yemek kaşığı önerilen zerdeçalı bizler daha faydalı olsun diye 3-4 yemek kaşığı tüketmeye kalkarsak sağlığımız için tehlikeli hale gelecektir.”
https://www.ankaramasasi.com/haber/497128/uzmani-tavsiye-etti-bagisiklik-guclendiren-covid-diyeti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.