Türksat 5A, 8 Ocak'ta uzaya fırlatılacak

Türksat 5A, 8 Ocak Cuma günü saat 04.28’de uzaya fırlatılacak.
Can Güvenir
|
07 Ocak 2021, Perşembe - 11:04
Türksat 5A, 8 Ocak'ta uzaya fırlatılacak
Türkiye'nin uzaydaki filosu genişliyor. 8 Ocak Cuma günü saat 04.28’de uzaya fırlatılacak Türksat 5A için geri sayım hız kazandı. 

SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle ABD/Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden fırlatılacak uydu, 31 derece doğu yörüngesinde yer alacak.  Türksat 5A'nın, söz konusu konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık dört ay sürmesi ve bu yılın ikinci çeyreğinde hizmete başlaması hedefleniyor. Uydu yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına alacak.


"Tarihi günler yaşıyoruz"

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uydu haberleşmesi alanında tarihi günler yaşandığını ifade etti. 32 yıl süre ile uzayda hizmet verecek olan Türksat 5A uydusunun manevra ve hizmet ömrünün, diğer uydularımıza kıyasla çok daha uzun olacağına dikkat çeken Karaismailoğlu, şunları kaydetti:


"Uzaydaki aktif haberleşme uydu sayımız 4’e çıkacak" 

“Ülkemizin beşinci nesil haberleşme uydusu Türksat 5A’nın ABD’nin Florida Eyaleti’ndeki Cape Canaveral Üssünden Falcon 9 roketi ile uzaya gönderilmesine saatler kaldı. 31. derece doğu yörüngesinde yerini alacak olan Türksat 5A’nın hizmete girmesiyle doğu ve batıya ek olarak, Ortadoğu ve Afrika Kıtası’nı da kapsama alanımıza ekleyeceğiz. Türksat 5A’nın yörüngesinde hizmete girmesiyle Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B ile, uzaydaki aktif haberleşme uydu sayımız 4’e çıkacaktır. Türksat 5A’nın da devreye girmesiyle uzay vatanda çok daha güçlü olacağız.”

(İHA)
https://www.ankaramasasi.com/haber/500074/turksat-5a-8-ocakta-uzaya-firlatilacak
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.