Uğur Şahin ile Özlem Türeci bir hastalığa çare buldu

Ürettikleri koronavirüs aşısıyla dünyada gündem olan Uğur Şahin ile Özlem Türeci, MS hastalığına karşı da bir aşı geliştirdi.
Murat Saltan
|
08 Ocak 2021, Cuma - 22:23
Uğur Şahin ile Özlem Türeci bir hastalığa çare buldu
Hürriyet'ten Celal Özcan'ın haberine göre; Kovid-19'a karşı gen bazlı mRNA aşısını geliştiren iki bilim insanı, şimdi de bugüne kadar çaresi bulunamayan sinsi bağışıklık sistemi hastalığı MS'e karşı bir aşı geliştirdi. MS hastalığına yol açan iltihabı önleyici aşı maddesinden ilk deneylerde çok umut verici sonuçlar alındığı açıklandı.Fareler üzerinde başarılı oldu

Prof. Şahin ve Türeci'nin kurucu ortağı olduğu Mainz kentinde kurulu BioNTech'in Johannes Gutenberg Üniversitesi ile birlikte yaptığı ilk deney sonuçları, bilim dergisi Science'de yayınlandı. Geliştirilen aşı maddesi önce fareler üzerinde denendi. MS hastalığı olmayan fareler aşı maddesi sayesinde hastalığa yakalanmadığı gibi MS'li farelerde ise hastalığın çok hafif geçtiği belirlendi.

Ne zaman piyasaya çıkacak?

Gen bazlı olan antigen içerikli mRNA aşı maddesinin MS hastalığına yol açan merkezi sinir sistemindeki kronik iltihaplanmaları önlediği, böylece hastalığın oluşmasını engellediği belirtildi. Aşının sadece hastalığı önlemekle kalmayıp hastalığın ilerlemesini de durdurduğu ve kaybolan işlevleri kısmen tekrar ürettiği kaydedildi. Şimdi deneylerin devamı bekleniyor. Aşının ne zaman piyasaya çıkacağı konusunda ise bir tarih verilmedi.

Dünyada 3 milyon civarında MS hastası bulunuyor. Almanya'da 250 bin, Türkiye'de ise 35 bin MS hastası var.

https://www.ankaramasasi.com/haber/505575/ugur-sahin-ile-ozlem-tureci-bir-hastaliga-care-buldu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.