Koronavirüsü tetikleyen bir etmen daha tespit edildi

Hong Kong Çin Üniversitesi, bağırsak bakterilerinin koronavirüs vakalarında hastalığın süresini ve şiddetini etkilediğini açıkladı.
Murat Saltan
|
12 Ocak 2021, Salı - 21:26
Koronavirüsü tetikleyen bir etmen daha tespit edildi

Bilim insanlarının yaptığı araştırmada, Kovid-19’un öncelikle bir solunum hastalığı olmasına rağmen, sindirim yolunun da hastalık sürecine dahil olduğunu gösteren kanıtlar bulundu.

100 hasta üzerinde araştırma yapıldı

Araştırma ekibi, sindirim sistemindeki mikrobiyomun Kovid-19’dan kurtulmayı nasıl etkileyebileceğini görmek için Hong Kong’daki iki hastanede tedavi edilen 100 hastadan alınan örnekleri inceledi.

Gut dergisinde yayımlanan araştırmada bağırsak bakterilerinin hastalarda bağışıklık reaksiyonunu ayarlayarak Kovid-19'un şiddetini belirlemede muhtemel etkileri olduğu ifade edildi.

Bağırsak bakterilerinde dengesizlik tespit edildi

Araştırmacılar kan örneklerinde enflamasyonla bağlantılı bazı moleküller yüksek seviyede bulunan hastaların aynı zamanda bağırsak bakterilerinde de dengesizlikler olduğunu tespit etti.

Çalışmada, "Bu sonuçlar, bağırsak mikrobiyota bileşiminin Kovid-19'a verilen bağışıklık tepkisinin büyüklüğü ve ardından doku hasarıyla ilişkili olduğunu ve bu nedenle hastalığın şiddetinin artması ya da azalmasında rol oynayabileceğini gösteriyor." ifadesi kullanıldı.

Koronavirüs semptonlarının uzun süre devam etmesini belirtileri

Bilim insanları ayrıca, örnek alınan hastalardan küçük bir bölümünün, iyileşmeden 30 gün sonra bile bağırsak mikrobiyota dengesizliği gösterdiğinden, bunun semptomların Kovid-19’un bazı kişilerde neden uzun süre devam ettiğinin bir açıklaması olabileceğine dikkati çekti.

(AA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/517407/koronavirusu-tetikleyen-bir-etmen-daha-tespit-edildi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.