Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu CoronaVac aşısı için 'Acil Kullanım Onayı' verdi

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, analizleri tamamlanan "CORONAVAC" aşısı için acil kullanım onayı verdi.
Özgün Çağrı Cankat Kayadelen
|
13 Ocak 2021, Çarşamba - 19:02
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu CoronaVac aşısı için 'Acil Kullanım Onayı' verdi

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında aşı gündemiyle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından Bakan Koca açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Birazdan huzurlarınızda bilim kurulu üyelerimizden gönüllü olarak aşılanmayanlarla birlikte ilk aşıyı olacağız. Yarından itibaren tüm Türkiye'de sağlık çalışanlarımızın aşılanmasına başlanacak"

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan yapılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen ve halk sağlığını ciddi olarak tehdit eden Kovid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında kullanılması planlanan "Coronavac 600 SU/0.5 ml IM Enjeksiyon Süspansiyon İçeren Flakon" isimli aşının, halka hızlı erişiminin sağlanması için Acil Kullanım Onayı kapsamında değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"Bu kapsamda bilimsel veriler değerlendirilirken, bir yandan da ülkemize ulaşan numuneler kurumumuz laboratuvarlarında 14 gün boyunca incelenmiştir.

Bilimsel değerlendirmeler ve incelemeler sonucunda, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca ilgili aşı için Acil Kullanım Onayı verilmiştir."


https://www.ankaramasasi.com/haber/519106/turkiye-ilac-ve-tibbi-cihaz-kurumu-coronavac-asisi-icin-acil-kullanim-onayi-verdi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.