Trump için azil süreci başladı

ABD'de Başkan Donald Trump'ın azil sürecini başlatacak madde Temsilciler Meclisi'nde n geçti. Trump, hakkında ikinci defa azil süreci başlatılan ilk ABD Başkanı oldu.
Murat Saltan
|
14 Ocak 2021, Perşembe - 00:31
Trump için azil süreci başladı

ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Ocak'ta Washington DC'de düzenlediği "Çalmayı Durdur" mitinginin ardından ortalık karıştı. Miting sonrasında Trump destekçilerinin Kongre binasına düzenlediği baskında 5 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi yaralanmıştı. Ülkeyi sarsan olay sonrası Trump'ın, 20 Ocak'ta gerçekleşecek olan devir teslim töreninden önce görevinden azledilmesi gündeme gelmişti.

Temsilciler Meclisi kabul etti

Temsilciler Meclisi, yaşanan olayların ardından Trump'a yönelik azil oturumunu açtı. Görev süresinin sona ermesine bir hafta kala Temsilciler Meclisi gündemine gelen tasarıda yer alan azil maddesinde Trump, "isyana teşvik" ile suçlandı.

Görevden alınması istenen tasarıda Trump, Kongre baskını öncesindeki açıklamaları dolayısıyla o gün yaşanan şiddetten sorumlu tutuldu. Uzun bir tartışma bölümünün ardından Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylamada Trump'ın "isyana teşvik" ile suçlandığı azil maddesi 197 hayır oyuna karşılık 232 evet oyu ile kabul edildi.

Cumhuriyetçiler de oy verdi

Söz konusu azil maddesine 10 Cumhuriyetçi vekilin de evet oyu vermesi dikkati çekti. Böylece ABD'nin 45. Başkanı Trump, ülke tarihinde "görevden alınması istemiyle iki kez suçlanan ilk başkan" olarak kayıtlara geçti.

Asıl yargılama senatoda

Azil sürecinin asıl yargılama ayağını oluşturan ve Trump'ın suçlu olup olmadığına karar verecek olan Senato'nun, söz konusu oylamayı ne zaman yapacağı ise henüz net olarak belli değil.

Senatodaki Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, son açıklamasında, Trump'ın yargılamasının yapılacağı oturumun 20 Ocak'tan önce yapılmayacağını bildirdi. Senatonun Trump'ı suçlu bulması için 100 senatörün en az 3'te 2'sinin, yani en az 67 senatörün bu yönde oy kullanması gerekiyor.


https://www.ankaramasasi.com/haber/519583/trump-icin-azil-sureci-basladi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.