Yeşilçam’ın tonton babası: Nubar Terziyan

Yeşilçam'da rol aldığı filmlerde canlandırdığı iyi kalpli karakterler ve gülümseyen yüzüyle hafızalara kazınan usta oyuncu Nubar Terziyan, vefatının üzerinden 27 yıl geçti.
Zeliha Demirci
|
14 Ocak 2021, Perşembe - 18:49
Yeşilçam’ın tonton babası: Nubar Terziyan

Gerçek adı Nubar Alyanakziya olan Ermeni asıllı sanatçı Nubar Terziyan, 16 Mart 1909'da İstanbul'da dünyaya geldi. Aslen Kumkapılı olan Terziyan, hayatının büyük bir kısmını Büyükdere'de geçirdi. İlk ve orta öğretimini Kumkapı'da tamamlayan sanatçı, henüz 10 yaşındayken annesini kaybedince, babasıyla Bakırköy'e yerleşti. Ardından Bakırköy Bezezyan Lisesi'nde eğitimine devam eden Terziyan, okuldayken gerçekleştirilen temsillerin aranılan ismi haline geldi.

Terziyan, hayalini kurduğu Darülbedayi'ye çeşitli nedenlerle giremese de arkadaşlarıyla kurduğu Gençler Temaşa Heyeti'nde yarı amatör olarak oyunculuk kariyerine başladı. Usta oyuncu, kurucuları arasında yer aldığı Temaşa Heyeti'nin çalışmalarında, tiyatronun her alanında emek verdi. Oyunculuğun yanı sıra kimi zaman dekor ve kostümleri hazırladı kimi zaman da gişede bilet satışı yaptı. Sanatçı, bir yandan tiyatro yaparken, babasının manifaturacı dükkanına da yardımcı oluyordu. 20'li yaşlara geldiğinde sivil polis olmayı hedefleyen usta sanatçı, çocukluğundan itibaren denize tutkuluydu ve yaz, kış demeden yüzmeye gidiyordu.

Beyaz perdeye "Agop" karakteriyle adım attı

Nubar Terziyan, ilk gençlik yıllarında "Hamlet", "Otello", "Samson Dalila", "Çarşılı Artin Ağa", "Suzan İmber" ve "Namus İçin" adlı oyunlarda rol aldı. Katerin Hanım ile 1936'da hayatını birleştiren sanatçının, 33 yıl süren evliliğinden Berç Alyanakziya adlı oğlu dünyaya geldi. Oyunculuğu hayatının hiçbir döneminde geri plana atmayan sanatçı, 1948'de Atlas Film'den teklif aldı ve Türk edebiyatının usta kalemlerinden Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın "Efsuncu Baba" romanından uyarlanan aynı adlı filmde "Agop" karakterini canlandırarak beyaz perdeyle tanıştı.

"Sütçü dede", "tonton baba" ve "vicdanlı doktor" karakterleriyle de hatırlanan usta sanatçı, sinemaya adım attıktan sonra "Terziyan" soyadını kullanmaya başladı. Bu değişikliğin sebeplerinden biri bazı kaynaklara göre, dönemin meşhur oyuncularından İhsan Alyanak ile karıştırılmamak için denilse de diğer bir neden, oğlu Berç Alyanakziya'nın ifadesine göre, dönemin önemli yönetmenlerinden Arşavir Alyanak idi. Hayatı boyunca Ermeni olduğunu saklamayan ve sinemada kendi ismini kullanan nadir Yeşilçam oyuncularından biri olan Terziyan, yaptığı bir açıklamada, "Ben bu topraklarda Türk bayrağı altında doğdum. Yine bu topraklar üzerinde öleceğim." ifadelerini kullanmıştı.

Yardımcı rollerin aranılan ismi olan sanatçı, "Rol ufak da olsa seyircinin gözünde büyütürüm ben." sözleriyle her rolün hakkını vereceğini dile getirmiş, "Doğduğum memlekette kendimi sizlere sevdirdim. Paradan ziyade sempatinizi kazandım." ifadeleriyle de mütevazi bir karaktere sahip olduğunu göstermişti.

"Seyircimin beni  kötü adam olarak hatırlamasını istemedim"

Unutulmayan sanatçı Terziyan, oyunculuğa ilişkin verdiği bir söyleşide şunları dile getirmişti: "Seyirciye kendimi sevdirmek için rolleri ben seçerdim. Zaten simam tatlıdır diye bana hep tatlı rolleri verirlerdi. Siz beni dışarıda görürseniz, 'Bu adam hırsızlık yapar, birisine kötülük yapar.' diye düşünür müsünüz? 64 senedir çalışıyorum filmlerde. Herkes bana 'iyi adam', 'tatlı adam' diyor. Hiç kötüyü oynamadım, seyircimin beni filmlerde kötü adam olarak görmesini, öyle hatırlamasını istemedim."

Ayhan Işık, Terziyan'a "baba" diyordu

Birçok filmde birlikte rol aldığı Ayhan Işık ve Yılmaz Güney'i oğlu gibi seven sanatçıya, diğer birçok oyuncu gibi, Işık da "baba" diye hitap ediyordu. Usta oyuncu, bir röportajında, hayatı boyunca en sevdiği rolün, Önder Somer, Nedret Güvenç ve Yeşim Salkım'ın babası Dursun Salkım ile 1972'de rol aldığı "Denizden Gelen Kız" filmindeki "balıkçı reisi" karakteri olduğunu belirtmişti.

Sinemada geçirdiği 46 yılda, aralarında "Çalıkuşu", "Ankara Ekspresi", "Düşman Yolları Kesti", "Kanun Namına" ve "Bodrum Hakimi"nin de bulunduğu 500 kadar filmde rol alan sanatçı, oyunculuk eğitimi almamasına rağmen çoğu zaman rol aldığı filmlerde ve oyunlarda doğaçlama tekniğini kullandı.

Yeşilçam emektarı Terziyan, Agatha Christie'nin yazdığı "Doğu Ekspresinde Cinayet" romanından 1974'te aynı adla sinemaya uyarlanan filmde de figüran olarak yer aldı. En son Yavuz Turgul'un yönettiği, Şener Şen'in başrolde oynadığı 1990 yapımı "Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni" filminde rol alan sanatçı, 1993'te düzenlenen 5. Ankara Film Festivali'nde "Emek Ödülü"ne değer görüldü.

İstanbul'da 14 Ocak 1994'te 85 yaşındayken hayatını kaybeden usta sanatçının cenazesi Kumkapı'da bulunan Meryem Ana Kilisesi'nden kaldırılarak Balıklı Ermeni Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi.

Terziyan'ın rol aldığı filmlerden bazıları;

"Aşkım Günahımdır", "Ayrılık Saati", "Bekar Odası", "Cici Gelin", "Çifte Tabancalı Damat", "Hırçın Kadın", "Kara Duvaklı Gelin", "Kardeş Kavgası", "Kelepçeli Melek", "Ölümsüz Kadın", "Sefiller", "Sinekli Bakkal", "Yarın Çok Gec Olacak", "Zehirli Çiçek", "Babam Katil Değildi", "Vur Emri", "Efkarlıyım Abiler", "Affet Sevgilim", "Akşam Güneşi", "Avare Kız" ve "Ayrılık Şarkısı"

https://www.ankaramasasi.com/haber/521655/yesilcamin-tonton-babasi-nubar-terziyan
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.