BM'den ekonomiyle ilgili uyarı

Birleşmiş Milletler (BM), dünya ekonomisinin geçen sene yüzde 4,3 küçüldüğünü, bu yılki yüzde 4,7'lik büyüme beklentisinin ise geçen senenin kayıplarını zar zor telafi edeceğini bildirdi.
Murat Saltan
|
26 Ocak 2021, Salı - 00:37
BM'den ekonomiyle ilgili uyarı

BM, Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler Raporu'nda, küresel ekonomide sağlam ve sürdürülebilir bir iyileşme sağlanmadığı sürece yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yıkıcı sosyo-ekonomik etkisinin yıllarca hissedileceği uyarısında bulundu. 

2021'de büyüme beklentisi yüzde 5,7

Gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin 2020'de yüzde 5,6 daraldığı ve bu yılki büyüme beklentisinin yüzde 4 olduğu belirtilen raporda, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerin ise yüzde 2,5 küçüldüğü,  2021'deki büyüme beklentilerinin ise yüzde 5,7 olduğu ifade edildi. 

Zar zor telafi edecek

Dünya ekonomisinin ise geçen sene yüzde 4,3 küçüldüğü kaydedilen raporda, bu yılki yüzde 4,7'lik iyileşme beklentisinin geçen senenin kayıplarını zar zor telafi edeceği vurgulandı. 

'Büyük Buhran' gibi bir kriz önlendi

Salgının geçen sene 131 milyon kişiyi daha yoksulluğa sürüklediği ifade edilen raporda, 12,7 trilyon doları bulan devasa ve zamanlı yardım paketlerinin dünya ekonomisinin tamamen çökmesini ve "Büyük Buhran" gibi bir ekonomik krizin yaşanmasını önlediği belirtildi. 

Raporda, ayrıca G20 ülkelerinin ekonomilerinin büyümesinin hem dünya ekonomisini canlandıracağına hem de ekonomiyi gelecekteki şoklara karşı daha dirençli hale getireceğine işaret edildi. 

(AA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/546467/bmden-ekonomiyle-ilgili-uyari
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.