Yeni anayasa çalışmalarının detayları

Türkiye'nin ilk sivil anayasa çalışmasında eski sitemden kalan bazı maddeler Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne göre yeniden düzenlenecek.

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
05 Şubat 2021 09:38
GÜNCELLEME
05 Şubat 2021 17:07
Yeni anayasa çalışmalarının detayları
HM
Haber Merkezi Editör

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Beştepe'de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ile görüşme gerçekleştirdi.

Gerçekleşen görüşmenin gündemi yeni anayasa hazırlığı...

Yapılan görüşmeler çerçevesinde yeni anayasada neler değişeceği nelere dokunulmayacağı da netleşmeye başladı.

Yeni anayasa hayata geçirilebilirse millet iradesi ile yapılmış ilk sivil anayasa olacak.

Buna bağlı olarak giriş bölümünden maddelerine kadar her şey bu sivil ve millet iradesine dayanan yönünü ortaya koyacak.

Cumhurbaşkanlığı sistemi tartışmaya açılmayacak

Yeni anayasa önerisinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tartışmaya açılmayacak. Tam tersine eski sistemden kalan bazı uygulamalar

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne göre yeniden düzenlenecek. Kurumların konumu, kurumlar arasındaki ilişkiler buna göre yeniden inşa edilecek

Amerika'daki sisteme benzer uygulamalar

Sabah'ın haberine göre yeni sistemin uygulanması ile ortaya çıkan bazı ihtiyaçlara ilişkin maddeler ele alınacak. Bunlar arasında Cumhurbaşkanının bazı konularda TBMM'ye yasa teklifi hazırlayıp sunabilmesi de yer alıyor. ABD Başkanlık Sisteminde bu uygulama bulunuyor.

Denetim yetkisi

TBMM'nin denetim yetkisinin belli konularda artırılması gündeme gelebilecek. Bakanların belli aralıklar ile TBMM'ye gelip ilgili komisyonlara çalışmaları ile ilgili bilgi sunması, yazılı soru önergelerinin fonksiyonun artırılması değerlendiriliyor.

Yargı bağımsızlığı

Anayasa Mahkemesi, yüksek yargı, yargının bağımsızlığının güvence altına alınması yeni hükümet sistemine göre yeniden dizayn edilebilecek. Yeni sistemde pürüz yaratmaya devam eden yönler yenilenecek.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.