Sağlık Bakanı Koca mutasyon virüs açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de 263 İngiltere, 23 Güney Afrika, 106 tane kökeni belli olmayan mutasyon virüs görüldüğünü açıkladı.
Murat Saltan
|
10 Şubat 2021, Çarşamba - 19:36
Sağlık Bakanı Koca mutasyon virüs açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, 2. doz aşılamanın başlatıldığını vurgularken, yarından itibaren 70 yaş üstünün, cuma gününden itibaren 65 yaş üstüne ilk doz aşılanmanın yapılacağını ifade etti. 

"Mutasyon sayıları artmaya devam ediyor ama var olan vaka sayılarında mutasyonun bir etkisinin şu an olmadığını görüyoruz" diye konuşan Bakan Koca, 263 İngiltere, 23 Güney Afrika, 106 tane kökeni belli olmayan mutasyon virüs görüldüğünü belirtti.

Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

" 7 günlük vaka sayılarının ortalaması canlı olarak yayınlanacak"

"Sizlere öngörülebilir bir program sunabilmek için aşı programını ele alıyoruz. Çok yakında hayatımızı planlamamız mümkün olacak. İşyerimiz ne zaman açılabileceklerini, öğrencilerimiz okullarına hangi şartlar altında kavuşacaklarını öğrenebileceklerdir. Pazartesi gününden itibaren il bazında 7 günlük vaka sayılarının ortalaması canlı olarak yayınlanacak. Böylelikle gerektiğinde il hıfzıssıhha kurullarımız bölgesel olarak karar alabilecekler.

" Tedbirlere birlikte uymalıyız"

"Salgın yönetiminde yeni dönemin adı yerinde karar dönemidir. Salgının bizi daha fazla yıpratmasına izin vermeyeceğiz. Esnaf, öğretmen, sağlık çalışanımızın önünü göreceği geleceğe adım adım ilerliyoruz. Tedbirlere birlikte uymalıyız. Bazılarımız uyarak başarımızı sürdürmemiz mümkün değil. Ülkemizin salgın yönetimindeki en büyük gücü vatandaşlarımızın uyumudur. Hep birlikte mücadele devam edecek ve aydınlık geleceğimize en kısa sürede kavuşacağız.

"Hedef nüfusumuzun en az yüzde 60'ının aşılanması"

"28 gün önce Cumhurbaşkanımızın başlattığı aşı programımızda bugün itibariyle 2 milyon 800 bin vatandaşımızın ilk doz aşılaması tamamlandı. Yarından itibaren ikinci doz aşılarına başlıyoruz. Amacımız hedef nüfusumuzun en az yüzde 60'ının aşılanmasını sağlamaktır. Bütün alternatifleri zorladığımızdan emin olun. Nüfusumuzun yüzde 3,5'ini aşılamış olmamış birçoğunuza az gelebilir ama Almanya'da bu oranın yüzde 3,7 olduğunu göz önünde bulundurursak aşı konusunda ülkemizin başarısı daha iyi anlaşılacaktır.

"Vicdan sahibi gönüller, verdiğimiz mücadelede ne büyük başarılara imza atıldığını kabul edecektir. Bizim milletimizin sağlığı ve huzurundan başka hiçbir gayemiz de gayretimiz de yoktur.

"Kabine üyelerimiz ve devlet üst yöneticilerini aşılanmaya davet ediyorum"

"Yarından itibaren 70 yaş ve üzeri ve cuma gününden itibaren 65 yaş ve üzeri vatandaşlar aşı olmak için sisteme tanımlanacak. Kritik kamu hizmetlerinin aksamadan sürdürülebilmesini sağlamak ve toplumsal mobilizasyonu teşvik etmek amacıyla hafta sonunda itibaren kabine üyelerimiz ve devlet üst yöneticilerini aşılanmaya davet ediyorum.

"Biz tercihimizi özellikle inaktif aşıdan yana kullandık. Bunun düşük riskli ve etkili olduğunu açıklamıştım. Süreç bir kere daha haklı olduğumuzu gösterdi.Başta AB olmak üzere birçok ülke inaktif aşıya yönelmiş durumda. DSÖ Genel Direktörü birkaç gün önce yaptığı açıklamada toplam nüfusu 2,5 milyara ulaşan 130 ülkenin Covid-19 aşısı temin edemediğini duyurdu. Ülkemiz işe yaklaşık 15 milyon doz aşıyı temin etti. Toplamda 100 milyon dozdan fazla aşı için anlaşmalarını tamamladı. Yerli aşı projelerini takip ederek hayata geçmesi için gayret sarf ettik. En önde giden aşı adayımız için Faz-2 insan deneyi için gönüllüler aşılanmaya başlandı. Tüm dünyada aşıların devreye girişi Covid-19 mücadelesinde yeni bir ümit doğmasına yol açtı.

Türkiye'deki mutasyon virüs vakaları

"Dünyanın 3 ülkesinde görülen önemli mutasyonları ve etkilerini yakından takip ediyoruz. Klinik seyir bakımından farklılık göstermediğini düşündüğümüz çok sayıda mutasyon ülkemizde de görülmektedir. Bugüne kadar mutasyon tespit edilen 416'sının tüm genom sekansı incelenmiştir.

"Virüs mutasyona uğramış olsa da virüs aynı virüs, tedbirler aynı, korunma yolları da aynı. Bulaştırıcılığın artmasından dolayı aynı tedbirlere daha dikkatli şekilde uymalıyız. İstediğimiz düşüşü yakalarsak tedbirlerin hafifletilmesi en önemli gündemimiz. Sizden artık sabretmenizi değil, kurallara daha sıkı sarılmanızı talep ediyorum. Önümüzdeki sınırlı günleri maske, mesafe ve temizlik kurallarının yanı sıra genel tedbirlere ve kısıtlamalara riayet ederek atlatmalıyız. Kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız. Birlikte davranmak zorundayız.

"Şu an var olan tedbirlerin devamından yana olduğunu Bilim Kurlunun ifade etmiştim. Yeni bir tedbir ilavesi öneri olarak düşünülmüyor. Ülkemizde mutasyonların bölgesel bir farklılığa yol açmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Görülen mutasyon sayılarını ifade etmiş oldum, giderek artmaya devam ediyor ama var olan vaka sayılarında önemli oranda bir etkisinin olmadığını görüyoruz. Ülkede yaygın olarak benzer şekilde, özellikle son iki hafta vaka artışının olduğunu genel olarak görüyoruz. Mutasyonun bulunduğu bölgede daha yoğun bir artış şeklinde bir gözlemimiz yok. Mutasyonda bulaştırıcılığın daha fazla olduğunu biliyoruz. Halen virülansı üzerinde bir etkisinin olmadığını biliyoruz. Güney Afrika ve Brezilya için fakrlı yaklaşımlar söz konusu.

"Aşı tedariğiyle birlikte takvimi de genişleteceğiz"

"Bundan sonraki dönemde 65 yaşa kadar vatandaşımızı sağlık kuruluşlarında aşılamaya davet ediyorum. Önümüzdeki süreçte aşı tedariğiyle birlikte takvimi de genişleteceğimizi de biliyorsunuz. Bu dönemde daha önce 50 milyon doz aşı için bir sözleşme yapılmıştı. 50+50 milyon talebimiz şeklindeydi. 100 milyon doz aşının sözleşmesinin imzalandığını söyleyebilirim.


https://www.ankaramasasi.com/haber/584392/saglik-bakani-koca-mutasyon-virus-aciklamasi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.