MHP Lideri Bahçeli: “Türkiye her cephede mücadele etmektedir”

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
20 Nisan 2020 17:42
GÜNCELLEME
05 Ağustos 2020 18:33
MHP Lideri Bahçeli: “Türkiye her cephede mücadele etmektedir”
HM
Haber Merkezi Editör

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Türkiye yeni tip korona virüsle her cephede mücadele etmektedir. Kara propagandaların tedavülüne, karanlık oyunların tertibine rağmen ülkemiz virüse karşı muazzam bir inanç ve iradeyle direnmektedir” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye’yi etkisi altına alan yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler ve bu kapsamdaki siyasi gelişmeler hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Bahçeli, “Zaman çizelgesinde ayraç haline gelen, birinin sonlanıp diğerinin başladığını gösteren tarihler insanlığın devir aşamalarına, dönüm noktalarına işaret etmektedir. Dünya bu çerçevede bambaşka ve nevzuhur bir dönemin içinden geçmektedir. Yeni tip korona virüs bütün ezberleri bozmakla kalmamış, öncelik sıralamalarını değiştirmiş, sosyal dengeleri temelinden sarsmıştır. Yeni bir dünya tablosunun resmi çizilirken, yeni tarz siyaset ve sosyal ilişkiler ağının remzi şekillenmeye başlamıştır” ifadelerini kullandı.

Salgına hazırlıksız yakalanan, hatta salgının boyutlarını basite ve hafife alan ülkelerin maruz kaldıkları travma ve kayıpların ağır düzeylere yükseldiği belierten Bahçeli, “ABD ve Avrupa Ülkelerinin bulanık ve bunalımlı hali buna en açık delildir” dedi.

“YÜKSELEN TANSİYON ÖNÜMÜZDE KARMAŞIK VE KAOTİK BİR DÖNEMİN VARLIĞINA ŞİMDİDEN DELALETTİR”

Salgının etkilerini en aza indirebilmek için küresel dayanışmanın önemine dikkat çeken Bahçeli, “Böylesine ağır sorunlu bir dönemde siyasi kaygılarla hareket etmek, fuzuli meselelerden dolayı polemik üretmek bir defa insan haysiyetine, insanlık değerlerine kategorik saygısızlıktır. ABD ile Dünya Sağlık Örgütü arasında baş gösteren anlaşmazlıklar, tırmanan görüş ayrılıkları, kutuplaşmayı tahrik ve teşvik eden söz düelloları hem sakıncalı hem de sorumsuzluktur. Ayrıca Çin’in laboratuvar çalışmalarıyla yeni tip korona virüsü yerküreye yaydığı iddiaları ve isnatları çok sık dillendirilmeye başlanmıştır. Yarasadan bulaşan virüs üzerinde oynamalar ve eklemeler yapıldığı bazı bilim insanları tarafından da ileri sürülmüştür. Bu kapsamda ABD ile Çin arasında ticaret savaşlarından bakiye kalan gerilim bir kez daha canlanmaya, karşılıklı restleşmeye kadar uzanmıştır. ABD’nin bedel ödetmekten bahsetmesi, karşılıklı atışmalarla yükselen tansiyon önümüzde karmaşık ve kaotik bir dönemin varlığına şimdiden delalettir” dedi.

epa08371355 US President Donald J. Trump delivers remarks on the COVID-19 pandemic during the coronavirus task force press briefing at the White House in Washington, DC, USA, 18 April 2020. EPA-EFE/TASOS KATOPODIS / POOL

ÜLKEMİZ VİRÜSE KARŞI MUAZZAM BİR İNANÇ VE İRADEYLE DİRENMEKTEDİR

Bahçeli, “Dünya genelinde Covid-19 vakası 2 milyon 300 bine yaklaşmıştır. Virüse bağlı olarak hayatını kaybeden insan sayısı da 153 bini bulmuştur. Karşımızda dehşet verici, insan bekasını tehdit eden büyük bir musibet bulunmaktadır. Bu musibeti en başından itibaren dikkate ve ciddiye alan, bununla birlikte lazım gelen önlemleri gecikmeye mahal vermeden devreye sokan ülkelerin virüsün yayılma hızını en azından kontrol edilebilir seviyelerde tutabildiği açıktır. Türkiye yeni tip Korona virüsle her cephede mücadele etmektedir. Kara propagandaların tedavülüne, karanlık oyunların tertibine rağmen, ülkemiz virüse karşı muazzam bir inanç ve iradeyle direnmektedir” açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE VİRÜS KRİZİNİ AKIL, SABIR VE SOĞUKKANLILIKLA YÖNETMEYİ BAŞARMIŞTIR

Türkiye’nin süreç yönetimini ele alan Devlet Bahçeli, demecinde şu ifadelere verdi: 31 Aralık 2019’da Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan virüs kısa zaman içinde coğrafyalara dalga dalga bulaşırken, 6 Ocak 2020’de Sağlık Bakanlığı bünyesinde operasyon merkezi kurulmuş, 10 Ocak 2020’de de Bilim Kurulu oluşturulmuştur. Bu sayede Türkiye diğer ülkelerden avantajlı ve pozitif şekilde ayrışmıştır. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışı virüse karşı tezahür eden devasa ve disiplinli mücadelenin ruhunu teşkil etmiştir. Batı’da maske bulunamazken, dahası bu konuda ülkeler arasında haksız ve hasmane rekabet oluşmuşken, ülkemiz ücretsiz maske dağıtımıyla öne çıkmıştır. Sağlık diplomasisi ve yumuşak güç kapsamında 30’a yakın ülkeye tıbbi malzeme yardımıyla müşfik ve merhametli yüzümüz gösterilmiştir. Türkiye virüs krizini akıl, sabır ve soğukkanlılıkla yönetmeyi başarmıştır. İlk defa tecrübe edilen böylesi bir felaket karşısında seri ve süratli kararlar alınarak karmaşaya, kaosa ve gecikmeye asla müsaade edilmemiştir. Nitekim Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ne kadar isabetli bir tercih olduğu taraflı-tarafsız herkesin üzerinde fikir birliği yaptığı bir gerçek olarak hafızalara kaydedilmiştir. Yeni hükümet sisteminin kazanım ve kadrolarının marifetiyle, doğan veya doğması muhtemel her soruna tereddüde kapılmadan müdahil olunmuştur. Salgın dönemi, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin rüştünü ispat etmesini, kuşku ve soru işaretlerinin giderilmesini de takviye ve temin etmiştir.”

“’BEN YOK, BİZ VARIZ”

“Devlet-millet dayanışmasıyla birlik ve beraberlik duygusu iyice yerleşmiş ve kökleşmiştir” diyen Bahçeli, sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili de şu ifadeleri kullandı:
“’Ben Yok, Biz Varız’, ‘Biz Bize Yeteriz’, ‘Hep Birlikte Türkiyeyiz’, ‘Birlikte Başaracağız’ ifadeleri milli vicdanda saklı duran kolektif bilinci kuvveden fiile çıkarmıştır. ABD’de yaşlı bakım evleri adeta toplu mezarlığa dönerken, ülkemizde kurulan Vefa Sosyal Destek Grupları yardımlaşmanın muhteşem örneklerini vermişler, bereketin büyüklerle olduğunu teyit etmişlerdir. 30 büyükşehir ve Zonguldak ilimizde sokağa çıkma yasaklarına ve kısıtlayıcı diğer tedbirlere vatandaşlarımızın istekle katılmaları ve kurallara riayetleri mücadeleyi güçlendirmiştir. Cumhurbaşkanımızın samimi, şuurlu, ümit verici tutumu; Sağlık Bakanımızın dürüst ve güvenilir mizacı; sağlık çalışanlarımızın ve İçişleri Bakanımızla birlikte güvenlik güçlerimizin fedakâr gayretleri; aziz vatandaşlarımızın dua ve destekleri Covid-19’a karşı sur çekmiş, hastalığın yayılma hızını frenlemiştir. Filyasyon yöntemi ve oluşturulan algoritmayla hastalığın yayılma hızı hamdolsun kontrol altına alınmaya başlanmıştır. Ülkemiz sosyal devlet alanında, sosyal yardım ve sosyal güvenlik klasmanında gıpta edilecek adımlar atmış, atmaya da devam etmektedir.”

“KRİZ SEVİCİLER SÜKÛTU HAYALE UĞRAYACAKLARDIR”

Salgın dolayısıyla Türkiye ekonomisi hakkında da açıklamalarda bulunan Bahçeli, “Türkiye ekonomisi her türlü risk ve menfi gelişmelere karşı dayanıklı ve temkinli hale getirilmiştir. Kriz seviciler alınan ve ekonomiyi zırha büründüren tedbirlerden dolayı sükûtu hayale uğrayacaklardır. Türkiye salgın dönemini en az hasarla, hızlı bir şekilde aşacak, yaralar da milli birlik ruhuyla sarılacaktır. Bugün ülkemizde hiç kimse aç ve açıkta bırakılmayacaktır. Türk devleti dar gelirli vatandaşlarımızın yanındadır. Günlük ve yevmiye usulüyle çalışan her insanımıza destek verilmektedir. Hz. Mevlana’nın dediği gibi, ‘Ümitsizliğin ardında nice ümitler, karanlığın ardında da nice güneşler vardır.’ Bugünlerde uygulamaya koyulan tedbirlere harfiyen uymak, biraz daha sabretmek hasretini çektiğimiz mutlu ve huzurlu günlere kavuşmamıza imkan sağlayacaktır. İnanıyorum ki, Türkiye bu badireyi en geç Ramazan ayının sonuna kadar atlatacak, önümüzdeki bayram günleri kucaklaşmalarla, sevinç ve heyecan sağanağıyla bezenip billurlaşacaktır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.