Ankara'nın arşivden çıkan fotoğrafları

Araştırmacı yazar Cüneyt Polat, Ankara'nın 1910 ve 1920'li tarihlerde çekilen fotoğraflarını Ankara Masası ile paylaştı.
Can Güvenir
|
17 Şubat 2021, Çarşamba - 12:51
Ankara'nın arşivden çıkan fotoğrafları

"Tarihimizde bahsedildiği gibi Ankara tozlu topraklı küçük bir kasaba değil, bozkır havası olan büyük bir şehir."

Bu sözler araştırmacı yazar Cüneyt Polat'a ait. 

Dünden Yarına programıyla bilinen şimdilerde ise Yüzyılın Olayları adlı kanalı ile Youtube takipçilerine seslenen Polat, Başkent'in 1910 ve 1920'li tarihlerde çekilen fotoğraflarını Ankara Masası okuyucuları ile paylaştı. 

(ANKARA 1919)

(ANKARA 1920'LER)

(ANKARA 1920'LER)

(ANKARA 1920'LER)

Fotoğrafların Ankara'nın Cumhuriyet öncesini yansıttığını ifade eden Polat, 3 karenin gravür olduğunu, 1970'li yılların başını anlatan bu eserlerin yabancılar tarafından çizildiğini söyledi. 

Diğer paylaşımlar arasına yer alan fotoğraflarda, Ankara'nın şimdiki dönemde en kalabalık bölgelerinden olan Ulus ve Anafartalar'ın görüldüğünü dile getiren Polat, Başkent'in sanıldığı gibi tozlu topraklı bir Anadolu kasabası olmadığını vurguladı.

(ANAFARTALAR CİVARI 1910)

"Osmanlı'nın savaşlardan bunaldığı, nüfusun azaldığı bir dönem ama bizim tarihimizde bahsedildiği gibi Ankara tozlu topraklı bir Anadolu kasabası değil. Ankara ciddi bir şehir." diyen Polat, bu sözlerini şöyle destekledi: 

(ANAFARTALAR 1920 ÖNCESİ)

"Ankara o dönemlerde büyük sayılabilecek şehirlerden bir tanesi. En önemlisi geçiş noktası. Bu yüzden önemli. Ticaretin de aktif yapıldığı bir bölge. Trenin buradan geçmesi de bunun en önemli göstergelerinden biri."

(ANAFARTALAR)

Ankaralıların bu önemli geçiş noktasındaki ticari faaliyetlerine de değinen Polat, kentte yaşayanların İtalya'ya kadar giderek dükkan açtıklarını ve ihracat yaptıklarını anlattı. 

(AFGAN BÜYÜKELÇİLİĞİ - HACI BAYRAM - 1923)

Ankaralılar'ın hafif yünlü, sof adında bir kumaş ürettiğini ifade eden Polat, "Özellikle Beypazarı tarafında Ankara keçisinin kılından yapılıyor. Ankaralılar İtalya'ya kadar giderek dükkan açıyor ve buradan oraya ihracat yapıyorlarmış. O derece bir ticaret söz konusu" dedi. 

(2. MECLİS ÖNÜ -1928)

Polat, arşivinde yer alan fotoğrafları Ankara Masası ile paylaşmaya devam edeceğini ekledi. https://www.ankaramasasi.com/haber/598785/ankaranin-arsivden-cikan-fotograflari
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.