NATO'da Gara şehitleriyle ilgili açıklama

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in düzenlediği basın toplantısında, Gara şehitleriyle ilgili başsağlığı diledi.
Murat Saltan
|
17 Şubat 2021, Çarşamba - 22:50
NATO'da Gara şehitleriyle ilgili açıklama

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları, NATO’nun geleceği ve Afganistan’daki NATO varlığına ilişkin konuları değerlendirmek için 2 günlük toplantı kapsamında video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Toplantıya, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD'nin yeni Savunma Bakanı Lloyd Austin de katıldı.

Toplantının ilk gününün ardından kameraların karşısına geçen Stoltenberg, Türkiye-NATO ilişkileriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’ye taziye mesajı

Türkiye’ye Kuzey Irak'ta 13 Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi nedeni ile başsağlığı dileyen Stoltenberg, “Müttefikler Türkiye ile dayanışma içindedir” dedi.

S-400 yorumu

Stoltenberg, Savunma Bakanlarına Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımı hakkında endişelerini dile getirdiğini belirtirken, "S-400 füzelerinin Rusya tarafından satın alınmasına ilişkin Türkiye ile ilgili endişelerimi dile getirdim. NATO müttefikleri ile çalışmanın avantajını vurguladım" dedi.

"Türkiye önemli bir müttefik"

Türkiye’nin NATO için önemli bir müttefik olduğunu vurgulayan Stoltenberg, "Türkiye NATO’nun önemli bir müttefiktir, bunu anlamak için haritaya bakmak yeterlidir. Türkiye özellikle Irak ve Suriye arasında önemli bir müttefiktir. Irak'ın kurtarılması DEAŞ’tan kurtulması için Türkiye'deki hava ve lojistik üsleri çok önemlidir. Türkiye en çok terörist saldırıya uğrayan ülkedir ve milyonlarca mülteciye ev sahipliği yaptığı için önemli bir müttefiktir. Elbette farklılıklarımız var ama bu forum konuşmak için iyi bir fırsattır" şeklinde konuştu.

https://www.ankaramasasi.com/haber/600081/natoda-gara-sehitleriyle-ilgili-aciklama
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.