Çevreci köpek Zeytin alışverişini kendisi yapıyor

Ankara'da sahibinden aldığı parayla kendi alışverişini yapan ’Zeytin’ isimli köpek, görenleri hayrete düşürüyor. 10 yaşındaki Cooker cinsi Zeytin, marketten aldığı salamları yedikten sonra geriye kalan atıkları çöp kutusuna atarak çevreyi de koruyor.
Can Güvenir
|
20 Şubat 2021, Cumartesi - 11:10
Çevreci köpek Zeytin alışverişini kendisi yapıyor

Ankara'da berberlik mesleği ile uğraşan İbrahim Ulucan'ın 10 yaşındaki Cooker cinsi köpeği Zeytin, sahibinden aldığı eğitimle kendi alışverişini kendisi yapmaya başladı. Sahibinin verdiği 5-10 liralık banknotları ağzında tutarak doğruca markete giden Zeytin, bu davranışını kısa sürede alışkanlık haline getirdi. Mahallenin maskotu haline gelen Zeytin, marketten aldığı salamları yedikten sonra geriye kalan atıkları ise çöp kutusuna atıyor. 

“O kendi geçimini kendi sağlıyor”

Zeytin’in kendini dükkanın çırağı zannettiğini belirten İbrahim Ulucan, "Müşteri kalkıyor, para alışverişi sırasında, paradan 5 lirayı alıp doğru markete gidiyor. Yani o kendi geçimini kendi sağlıyor. O kendi alır, getirir, yer ondan sonra da çöpe atar. Zeytin artık yarı insan oldu. O olmadan nasıl yaşayacağız bilmiyoruz, çocuğumuz gibi oldu. Artık bizim yaşam tarzımız oldu. Onsuz olmuyor. Dükkan da ona emanet. Nasılsa yolunu da buluyor. Bize bir külfeti yok. Biz ona yemek almayız, onun hayranları getirir her gün. Çocuklarımdan sonra 3. çocuğum Zeytin” ifadelerini kullandı.

“Müşteriden 5’liği kaptığı gibi doğru markete”

Zeytin'in alışkanlığının nasıl başladığını anlatan Ulucan, "10 senedir burada, 2 aylık yavruydu. 2 aylıktan sonra burayı benimsedi. Bizleri izleye izleye para alışverişleri, müşterinin tıraş olmasını bekler, o ara bilir ki para alışverişi olacak. O ara hemen müşteriye sevimlilik, şirinlik yapar. Müşteriden 5’liği kaptığı gibi doğru markete” dedi.

(İHA)


https://www.ankaramasasi.com/haber/609827/cevreci-kopek-zeytin-alisverisini-kendisi-yapiyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.