Erdoğan ve Putin beraber temel atacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akkuyu'da 3. reaktörün temelini 10 Mart'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in birlikte atacağını açıkladı.
Murat Saltan
|
28 Şubat 2021, Pazar - 09:16
Erdoğan ve Putin beraber temel atacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TV 24'de katıldığı programda Akkuyu Nükleer Santrali'nin temel atma töreninin temel atma töreni için tarih verdi.

Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılımıyla Akkuyu Nükleer Santrali'nde 3. reaktörün temelinin 10 Mart'ta gerçekleşeceğini açıkladı.

" Hedef ilk reaktörü 2023'de"

Çalışmaların hızlı bir şekilde ilerlediğini ifade eden Dönmez, şunları söyledi;

"Akkuyu'da iki sene önce ilk temeli atmıştık, sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin'in online katılımıyla. Ondan sonra sahada süratli bir çalışma başladı. Orada 4 reaktör ve 4 ünite planladık. Birinci ünitede şu anda reaktör kabı da sahaya indi. 4 adet buhar üreticisi de sahaya indi. İkinci üniteyle ilgili olarak baktığımızda temeli tamamlandı. Bu kor tutucu dediğimiz çekirdek tutucu bir kap var, o da montajı tamamlandı. Üçüncü ünitenin lisansı alındı. Bunu da inşallah 10 Mart'ta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin'in muhtemelen online katılımıyla üçüncü reaktörün temelini atacağız. Sonra dördüncü temel gelecek. Hedef ilk reaktörü 2023'de inşallah, cumhuriyetimizin 100. yılında almak. Sonra da birer yıl arayla bu üniteleri devreye almak."

https://www.ankaramasasi.com/haber/622693/erdogan-ve-putin-beraber-temel-atacak
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.